Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-10-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-10-27
Historia Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

Historia Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nierozerwalnie związana jest z historią Lublina, a jego rozwój z rozwojem miasta.

Początki lubelskiego ciepłownictwa sięgają przełomu lat 50 i 60-tych, kiedy to przy Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych rozpoczął działalność Zakład Gospodarki Cieplnej. Sukcesywna centralizacja systemu ciepłownictwa w tamtych latach doprowadziła do powstania 1 lipca 1964 r. Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, które przejęło zadania eksploatacji i rozwoju systemu ciepłowniczego Lublina.

W 1974 r. decyzją Wojewody Lubelskiego zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Powodem tej decyzji było objęcie patronatem przez LPEC powstającego ciepłownictwa w miastach powiatowych regionu lubelskiego.

Z dniem 1 września 1998 r. przedsiębiorstwo przekształcone zostało w jednoosobową Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością gminy Lublin i w tej formie prawnej funkcjonowało do końca ubiegłego roku.

Na początku tego roku nastąpiło przekształcenie formy prawnej spółki Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ze Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę Akcyjną.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat w firmie zaszły ogromne zmiany. Przedsiębiorstwo sukcesywnie rozwijało się i w konsekwencji przekształciło się w podmiot gospodarczy o poważnym znaczeniu dla miasta i regionu.

Początkowo przedsiębiorstwo nie miało nawet swojej siedziby. Biura zlokalizowane były w większych kotłowniach rozproszonych w różnych punktach miasta. Pierwszym stałym lokum stał się zaadaptowany w latach 1965-1966 obiekt po dawnym młynie przy ul. Lubartowskiej. W roku 1984 firma przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Puławskiej, gdzie funkcjonuje do dziś.

Od chwili powstania przedsiębiorstwo, mając na uwadze bardziej racjonalną gospodarkę ciepłem, wprowadzało nowe rozwiązania technologiczne. Niemal rewolucyjną zmianą było zastosowanie instalacji centralnego ogrzewania jednorurowego w układzie poziomym typu KT, od nazwisk twórców: prof. WSI - Janusza Kwiatkowskiego i dyrektora firmy - Henryka Taźbirka. Wynikiem centralizacji lubelskiego ciepłownictwa w latach 70-tych była likwidacja kotłowni lokalnych oraz rejonowych i podłączanie jak największej liczby obiektów do sieci miejskiej. Obszary zasilania przejmował rozbudowany system ciepłowniczy oparty na trzech podstawowych źródłach: EC FSC, EC I, EC II.

W latach 80-tych przedsiębiorstwo dążyło do połączenia wszystkich źródeł ciepła i stworzenia tzw. pierścieniowego systemu ciepłowniczego. Nadal doskonaliło budowę i eksploatację węzłów cieplnych, które zaczęto wyposażać już nie tylko w aparaturę kontrolno-pomiarową, ale również w urządzenia automatycznej regulacji. LPEC stał się jednym z nielicznych w Polsce pionierów w dziedzinie automatyzacji procesów przesyłu, rozdziału i przetwarzania energii cieplnej.

Transformacja polityczna i gospodarcza kraju na przełomie lat 80 i 90-tych zmieniła ekonomiczne uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zwrócono jeszcze większą uwagę na koszty, zbilansowano rzeczywiste potrzeby energetyczne odbiorców. Ważna stała się ekologia. Wszystko to spowodowało konieczność ciągłego dostosowywania działalności LPEC do wymogów stawianych przez klientów.

Jednocześnie do kraju zaczęły napływać nowoczesne technologie z zakresu ciepłownictwa. Dostępne stały się nowoczesne urządzenia z pełną automatyką i sterowaniem, które można stosować na całej drodze przesyłowej, tj. od źródła do grzejnika. LPEC w pełni skorzystał z tych możliwości modernizując istniejącą sieć i węzły ciepłownicze, a tym samym zwiększając racjonalną gospodarkę ciepłem i obniżając koszty.

Dziś Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, jako dystrybutor ciepła, jest wiarygodnym i rzetelnym partnerem dla swoich odbiorców. Niewątpliwym osiągnięciem jest fakt, że przedsiębiorstwo może sprostać coraz większym wymaganiom 350-tysięcznej rzeszy mieszkańców Lublina.

Wysokie standardy usług i serwisu przedsiębiorstwa były niejednokrotnie nagradzane. W przeszłości LPEC trzy razy z rzędu została laureatem programu Przedsiębiorstwo Fair Play, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom" oraz czterokrotnie otrzymała tytuł Gazeli Biznesu. Ponadto firma od kilku lat znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów Lubelszczyzny w rankingach organizowanych przez Kurier Lubelski oraz Dziennik Wschodni.

W latach ubiegłych Ciepło Systemowe dostarczane przez LPEC zostało wyróżnione honorowym tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł" przez kolegium redakcyjne Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł. Usługa dostawy Ciepła Systemowego została również wyróżniona prestiżowym godłem „Teraz Polska".

LPEC należy do grona przedsiębiorstw posiadających w pełni zintegrowany System Zarządzania Jakością. Spółka posiada certyfikaty ISO 9001:2008, PN-N 18001:2004, ISO 14001:2004

 (gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
LPEC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także