Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-11-08 | Ostatnia aktualizacja: 2006-11-08
Halemba do odbudowy

Halemba do odbudowy
Przyjęty przez Zarząd dokument trafił do podmiotów, które wyraziły już zainteresowanie współpracą z PKE oraz do instytucji finansowych chcących inwestować w sektorze energetycznym. W kwietniu br. koncern poprzez ogłoszenia w prasie zaprosił potencjalnych partnerów do składania koncepcji wspólnej odbudowy i rozwoju tej elektrowni. Do 30 maja wpłynęło 13 propozycji odbudowy Halemby. Autorami były praktycznie wszystkie największe firmy obecne już na polskim rynku energii lub przygotowujące się do wejścia na niego.
W Elektrowni Halemba powstanie wysokosprawne źródło wytwarzania energii elektrycznej pracujące w oparciu o węgiel kamienny jako paliwo podstawowe. PKE rozważa też budowę spalarni odpadów komunalnych o wydajności przerobu 200-300 tys. ton odpadów na rok, która docelowo miałaby być podstawowym źródłem ciepła dla dotychczasowych odbiorców tego produktu. W memorandum zaznaczono, że preferowana będzie jednostka o mocy do 440 MWe.
Potencjalni inwestorzy mają czas na złożenie ofert wstępnych do 30 listopada br. Negocjacje powinny zakończyć się do połowy 2007 roku, następnie rozpoczną się prace projektowe i budowa. Rozpoczęcie eksploatacji nowej elektrowni planowane jest nie później niż 1 stycznia 2012 roku.
Zgodnie ze strategią PKE – spółka do 2020 roku odbuduje 2260 MW mocy, co pozwoli jej sprostać rosnącym wymogom konkurencji, a przede wszystkim produkować zgodnie z coraz ostrzejszymi w Unii Europejskiej normami ochrony środowiska. Od stycznia 2006 roku PKE buduje już blok 460 MW w Elektrowni Łagisza, firma prowadzi również podobne postępowanie – jak w przypadku Halemby – dotyczące Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu.
O Elektrowni Halemba:
44-letnia Elektrownia Halemba położona jest w południowej części Rudy Śląskiej w województwie śląskim. Sąsiaduje z Kopalnią Halemba. W pobliżu przebiega autostrada A-4. Moc elektryczna elektrowni wynosi 200 MW. Zakład wyposażony jest w cztery bloki o mocy 50 MWe każdy. W ciągu 40 lat jednostki te przepracowały po około 235 000 godzin. Elektrownia posiada człon ciepłowniczy o mocy około 60 MWt. Pracuje w niej około 200 osób. Działalność zakładu cieszy się dużą akceptacją społeczną oraz ma przychylność władz lokalnych i regionalnych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PKE

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-