
Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego między 2003 a 2013 rokiem ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych rosły rocznie średnio o 2,5%. Wzrosło także jej zużycie. Największą część w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych stanowi jednak wciąż ogrzewanie.
W 2013 roku gospodarstwa domowe pochłonęły w sumie 33% wyprodukowanej w Polsce energii elektrycznej (udział obliczony zgodnie z metodologią Eurostatu/IEA), co czyni je największym konsumentem. Wzrost zużycia prądu w ostatniej dekadzie ma związek ze zwiększeniem się liczby mieszkań oraz ilości wykorzystywanego w nich sprzętu AGD RTV.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat spadł natomiast ogólny udział ogrzewania w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych. W 1993 wynosił on 73,1%, a w 2012 - 68,8%. Ogrzewanie wody to 14,9% w 1993 roku oraz 14,8% w 2012.
Spadek zużycia energii na ogrzewanie związany jest z instalacją bardziej wydajnych urządzeń gazowych i elektrycznych. Zauważalny jest także wpływ termomodernizacji oraz bardziej restrykcyjnych norm budowlanych. Nadal jednak ciepło stanowi największy ułamek ogółu energii zużywanej w naszych domach.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-