Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-02-25 | Ostatnia aktualizacja: 2009-02-25
GIG współzałożycielem Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2

GIG współzałożycielem Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2
Inicjatorem przedsięwzięcia jest australijski rząd, który zamierza przeznaczać na ten cel 100 milionów dolarów australijskich rocznie. „Podstawowym celem GCCSI ma być wsparcie realizacji programu, zakładającego budowę w skali świata 20 instalacji demonstracyjnych CCS w celu przyspieszenia komercjalizacji technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w sektorze energetycznym." – powiedziała Sylwia Jarosławska-Sobór.
Unia Europejska (UE) forsuje obecnie rozwiązania energetyczne, które nie emitują wcale, bądź emitują śladowe ilości gazów cieplarnianych. W UE powstać ma, wedle założeń, 12 pilotażowych instalacji CCS. Polska zgłosiła do tego programu dwie inwestycje: Bełchatowie oraz w Blachowni i Kędzierzynie-Koźlu.
Cel jaki przyświeca GIG, to chęć utrzymania się w czołówce instytucji prowadzących badania nad technologią CCS. Wspólnie z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu GIG przygotował wart 45 milionów euro projekt Centrum Czystych Technologii Węglowych, który stara się o wsparcie z programu ‘Innowacyjna Gospodarka’. W ramach Centrum powstać, między innymi, mają laboratoria badawcze oraz pilotażowe instalacje tak naziemnego, jak i podziemnego zgazowania węgla.
W czerwcu 2008 roku, GIG oraz IChPW podpisały również umowę o współpracy z amerykańskim Narodowym Laboratorium Technologii Energetycznych Departamentu Energii (NETL). Naukowcy z obu krajów maja wspólnie prowadzić badania nad upłynnianiem i zgazowywaniem węgla, współspalania go z innymi paliwami, czystymi technologiami spalania, oraz wychwytywaniem i magazynowaniem CO2.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP - Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-