Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-12-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-12-16
Geotermia zmieni właściciela
Samorządowcy nie chcą nic zmieniać w strukturze właścicielskiej Geotermii.
Samorządowcy nie chcą nic zmieniać w strukturze właścicielskiej Geotermii.

Małopolskę obiegła wieść, że spółka Geotermia Podhalańska ma zostać sprywatyzowana. Taką decyzję podjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który posiada ponad 88 proc. Udziałów w Geotermii.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej myśli o zbyciu swoich udziałów w Geotermii Podhalańskiej czyli 88,15 proc. akcji. Siedem samorządów, które również są udziałowcami w GP, jest temu pomysłowi przeciwnych. Są to gminy Zakopane (7,06 proc. akcji), Szaflary (0,83 proc. akcji), Biały Dunajec (0,41 proc.), Poronin (0,22 proc.), Nowy Targ (0,07 proc.), Kościelisko (0,04 proc.) i Bukowina (0,03 proc.). Powyżej 1 proc. akcji posiada jeszcze Skanska – 1,47 proc. NFOŚiGW poinformował już samorządowców o swoich zamiarach. - Byliśmy raczej przekonani, że dojdzie do komunalizacji firmy. Najważniejsze dla mieszkańców jest jednak to, że w związku z ewentualną zmianą właściciela, która potrwa co najmniej dwa lata, nie przewidujemy wzrostu cen – mówił dziennikarzom Tygodnika Podhalańskiego Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. Fundusz wskazuje, że spółka jest rentowna i nie potrzebuje dłużej wsparcia z jego strony. Nie została przy tym wskazywana żadna data rozpoczęcia procesu sprzedaży udziałów należących do NFOŚiGW. Na razie ma zostać dokonana wycena wartości spółki.

Geotermia Podhalańska powstała w 1993r. z inicjatywy NFOŚiGW. W zeszłym roku spółka zanotowała zysk rzędu 2 mln zł. Zamówione moce cieplne z roku na rok są coraz większe. W 2011 r. spółka podłączyła do swojej sieci 88 odbiorców o łącznej mocy zamówionej 3,478 MW (w latach 2008-2011 podłączono łącznie 267 odbiorców o łącznej mocy zamówionej 13,258 MW). Z ciepła geotermalnego korzystają gospodarstwa domowe, ale głównymi odbiorcami są pensjonaty, hotele czy instytucje publiczne. Spółka chciałaby aby połowa obiektów w Zakopanem korzystała z dostarczanej przez nią energii geotermalnej. Całego miasta nie można podłączyć ze względów technicznych oraz ograniczonych zasobów ciepła z wnętrza Ziemi.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
geotermia.pl/ podhaleregion.pl/ tygodnikpodhalanski.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :