
Elektrociepłownia Gorzów wzbogaci się o nowy blok gazowo-parowy. W związku z tym będzie potrzebowała dużo więcej gazu. Zapewni go PGNiG.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGEGiEK) podpisało umowę z PGNiG na dostawy gazu do Elektrociepłowni Gorzów. Kontrakt podpisano na 20 lat, a jego wartość opiewa na 3 mld zł. PGNiG będzie dostarczało gaz do EC Gorzów z lokalnych kopalni. Wśród źródeł gazu będzie kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubiatowie. - Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu jako części paliwa gazu zaazotowanego z lokalnych kopalni, umożliwia uzyskanie lokalnego efektu synergii oraz znacznie niższych cen gazu w stosunku do gazu taryfowanego. Rozpoczyna się nowy etap w funkcjonowaniu naszego gorzowskiego oddziału, który przyniesie wymierne korzyści zarówno naszej spółce, jak również całemu regionowi i oczywiście naszym kontrahentom – wyjaśnia Waldemar Szulc Wiceprezes Zarządu PGE GiEK SA. Dostawy gazu zostaną uruchomione po oddaniu do użytku nowego bloku gazowo-parowego w EC Gorzów. Nowy blok o mocy 138 MW ma zbudować Siemens w ciągu 28 miesięcy. Po uruchomieniu nowej jednostki produkcyjnej roczne dostawy gazu do zakładu mają zaś wynosić 281 mln m sześc.
Dzisiaj na EC Gorzów składają się dwie jednostki produkcyjne – EC1 i EC2. Jednostkę EC1 stanowią: turbozespół gazowy typu GT8C o mocy elektrycznej 54,5 MW; kocioł odzyskowy typu OUG83/140 z podgrzewaczem sieciowym; turbozespół przeciwprężny typu DDM-55 o mocy elektrycznej 5 MW; turbozespół upustowo-przeciwprężny 3P6-6 o mocy elektrycznej 6 MW. Jednostka EC2 składa się natomiast z: kotła parowego OP-140 o jednostkowej nominalnej mocy cieplnej 98,4 MW; turbozespołu ciepłowniczego upustowo-kondensacyjnego TC 32 o mocy elektrycznej 32,0 MW; kotła wodnego WP-70 o mocy cieplnej nominalnej 81,4 MW. Do Elektrociepłowni Gorzów należą również lokalne ciepłowni i kotłownie. Są to Ciepłownia „Zakanale" (aktualnie w rezerwie) o mocy zainstalowanej 34,89 MW – opalana miałem węglowym; 21 lokalnych kotłowni gazowych na terenie miasta Gorzowa Wlkp. – łączna moc zainstalowana 6,06 MW oraz lokalna kotłownia miałowa w Marwicach o mocy zainstalowanej 0,45 MW.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pgegiek.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-