
Fortum Power and Heat Polska planuje komercjalizację testowanej od roku technologii produkcji chłodu do klimatyzatorów z ciepła sieciowego. Spółka prowadzi już wstępne rozmowy z potencjalnymi klientami, do których zaliczają się operatorzy centrów handlowych i konferencyjnych, jak i właściciele hoteli przy systemach klimatyzacyjnych dla tych obiektów.
"Chcielibyśmy skomercjalizować nasz projekt w ciągu 6–12 miesięcy - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum - na początku w Częstochowie. W tym mieście mamy bowiem elektrociepłownię, a jednocześnie odpowiadamy za dystrybucję ciepła. Proponowaną przez nas instalację łatwiej zamontować w nowo budowanych obiektach. W tych już działających potrzebne jest bowiem zastąpienie dotychczas działającej infrastruktury."
Nowa technologia przez rok testowana była w pilotażowej instalacji o mocy 100 kW znajdującej się w częstochowskiej elektrociepłowni firmy. Wybudowano ją kosztem 1 mln zł. Ceny sieciowego chłodu nie są na razie znane. W tej sprawie Fortum rozpoczął rozmowy z Urzędem Regulacji Energetyki.
"Fortum posiada taryfę dla ciepła zatwierdzoną do końca roku - tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE. Zakładam, że jeśli będzie chciał produkować chłód z ciepła, znajdzie to odzwierciedlenie we wniosku taryfowym, który złoży do URE. Produkcja chłodu z ciepła jest bowiem traktowana analogicznie jak produkcja ciepła, czyli także podlega taryfowaniu przez regulatora."
Komercyjna produkcja chłodu w lecie, kiedy ciepło wytwarzane w elektrociepłowniach Fortum jest marnowane, z pewnością zwiększy przychody spółki. Jest szczególnie ważne w kontekście planowanych przez nią inwestycji w Zabrzu, Wrocławiu i Płocku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Klimatyzatory przemysłowe dostępne od zaraz z magazynu w Polsce
Nowinką technologiczną jest to, że jeśli zamówisz klimatyzator i obniżysz temperaturę o 10°C w swojej szafie to żywotność urządzeń...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-
-
-
aberr
dyrektor
We wzrost przychodów spółki Fortum nie wchodzę. Dla zainteresowanych inwestorów ważniejsze są jednak ich własne korzyści. Takim obiektom jak centra handlowe, hotele, biurowce, domy jedno- i wielorodzinne, kryte pływalnie, domy starców, kościoły, szkoły, szpitale, restauracje a także zakładom rzemieślniczym i przemysłowym jesteśmy w stanie zaoferować technologie lokalnego pozyskiwania / produkowania we własnym zakresie energii elektrycznej i cieplnej, łącznie z możliwością wykorzystywania tej ostatniej także do wytwarzania chłodu; istnieje tu możliwość spożytkowania istniejącej infrastruktury (np. kotłowni) lub zainstalowania wymaganej techniki również w kontenerach zlokalizowanych obok obiektów a także zasilania produkowaną energią kilku, niezbyt oddalonych obiektów. Wszystko to przy przeciętnym lub krótszym od przeciętnego okresie amortyzacji inwestycji.