Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-07
Fortum testuje produkcję chłodu z ciepła
Czy trigeneracja na dużą skalę będzie opłacalna?
Czy trigeneracja na dużą skalę będzie opłacalna?

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Fortum testuje możliwości wykorzystania ciepła sieciowego do produkcji chłodu. Badania są prowadzone we współpracy z Politechniką Częstochowską.

Fortum prowadzi wspólnie z naukowcami z Instytutu Zaawansowanych Technologii Energetycznych Politechniki Częstochowskiej badania nad produkcją adsorpcyjnego chłodu sieciowego. Badania mają potrwać co najmniej dwa lata. Po tym czasie Fortum chce wiedzieć przede wszystkim czy wdrożenie tej technologii byłoby opłacalne. Zdaniem koncernu wykorzystanie ciepła sieciowego do produkcji chłodu latem pozwoliłoby znacząco ograniczyć ilość energii, która jest po prostu marnowana gdyż wypuszcza się ciepło „w powietrze".

Produkcja chłodu metodą adsorpcyjną pozwoliłaby elektrociepłowni na zagospodarowanie produkowanej energii cieplnej poza sezonem grzewczym. Stałaby się ona więc zakładem trójgeneracyjnym. Odbiorcami chłodu sieciowego mogły by być centra handlowe, biurowce czy serwerownie. Zdaniem Fortumu zaprzęgnięte do produkcji chłodu ciepło, pozwoliłoby utrzymać efektywność elektrociepłowni na poziomie zbliżonym do tej z okresu sezonu grzewczego. Do tego potrzeba jeszcze mieć odpowiednią ilość odbiorców chłodu. Z drugiej strony koncern zwraca uwagę na to, że opłacalność tego rozwiązania na razie stoi pod znakiem zapytania. Dodatkowo nie wiadomo jak na produkcję chłodu sieciowego zareagowałby Urząd Regulacji Energetyki. Czy ceny chłodu również podlegały by regulacji? Zdaniem Fortumu istnieje podejrzenie, że URE chciałby regulować ceny ciepła użytego do produkcji chłodu. To z kolei znacząco może wpłynąć na opłacalność tego typu rozwiązania.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także