
Electra Therm zakończył testy pozyskiwania energii z gorącej wody ściekowej z pół naftowych. Projekt na małą skalę pozwala wytworzyć energię całkowicie wolną od emisji zanieczyszczeń.
Projekt Electra Therm (ET) był początkowo uważany za nonsensowny. Wyniki testów pokazują jednak, że ta technologia ma przyszłość. W czasie testów w Laurel w stanie Missisipi wykorzystano projekt na małą skalę (poniżej 200 kWe mocy elektrycznej). Pokazał on jednak, że można gorącą wodę odpadową z pół naftowych wykorzystać do wytworzenia energii wolnej od emisji zanieczyszczeń. Projekt kosztował 230 tys. dolarów i był współfinansowany przez amerykańskie władze (Department of Energy's Research Partnership to Secure Energy for America). Generator ET jest zasilany wodą o temperaturze 87,7 – 115,5 stopni Celsjusza (190 – 240 stopni Fahrenheita) i opiera się na organicznym cyklu Rankina.
Opracowany przez ET generator pracował przez pół roku, łącznie przez 1 136 godzin. Dowiódł on, że zaproponowane rozwiązanie jest efektywne i ekologiczne. Wytwarzanie energii tym sposobem nie jest atrakcyjne cenowo. Amerykanie wierzą jednak, że w miarę rozwoju tej technologii tanieć będzie energia dzięki niej wytworzona. Obecnie podobne projekty testowe są realizowane w stanach Nevada i Floryda. W Stanach Zjednoczonych przy wydobyciu ropy naftowej i gazu marnowana jest ilość gorącej wody, która wystarczyłaby do wytworzenia 3 GW czystej energii elektrycznej i cieplnej.
Pełen raport dotyczący testowego projektu Electra Therm w Laurel w stanie Missisipi dostępny jest na stronie:
http://electratherm.com/docs/Denbury%20White%20Paper.pdf
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- energy-daily.com/ electratherm.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-