Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-01-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2006-01-27

Energetyka jądrowa w cenie - Toshiba przejmie Westinghouse

Energetyka jądrowa w cenie - Toshiba przejmie Westinghouse
Energetyka jądrowa w cenie - Toshiba przejmie Westinghouse
Japońska korporacja Toshiba zakupi amerykańską firmę Westinghouse Electric, znanego projektanta i wykonawcę elektrowni jądrowych. Jak podaje Fobes, kwota transakcji – 5 mld dolarów, blisko dwukrotnie przewyższyła prognozy rynkowe. W miniony wtorek, informacja została potwierdzona oficjalnym oświadczeniem konglomeratu elektronicznego Toshiba Corp.

Wysoką cenę sprzedaży można kojarzyć z wydarzeniami, jakie mają miejsce w ostatnim czasie na światowych rynkach energetycznych. Rosnące ceny surowców naturalnych /ropa gaz/ oraz niepożądany wpływ na atmosferę gazów pochodzących ze spalania węgla spowodowały, że wiele państw zaczyna coraz poważniej rozważać inwestycje w energetykę jądrową. Trend ten spotęgował dodatkowo niedawny spór pomiędzy Ukrainą i Rosją w sprawie dostaw gazu. Na konflikcie tym ucierpiały również państwa Europy Zachodniej, co wzmogło determinację ich rządów do podejmowania inwestycji w zakresie energetyki alternatywnej. Jak nie trudno przypuszczać, w najbliższym czasie może wzrosnąć liczba zamówień na budowę elektrowni jądrowych.

Firma Westinghouse Electric, wystawiona niedawno „pod młotek”, do tej pory należała do brytyjskiego konsorcjum British Nuclear Fuels Plc (BNFL). W związku z ogromnym zainteresowaniem ofertą kupna Westinghouse /ofertę złożyło ponad 15 firm/, za namową N.M. Rothschild & Sons Ltd. BNFL postanowiło wystawić firmę na sprzedaż. Do finału licytacji przeszły cztery firmy: General Electric Co., amerykańska grupa Shaw Group Inc., japońska Toshiba Corp. oraz Mitshubishi Heavy Industries Ltd. Ostatecznie zarząd BNFL wybrał ofertę firmy Toshiba. W roku 1999, konsorcjum BNFL kupiło firmę Westinghouse, wydając na nią 1,1 miliarda dolarów.

Zdaniem korporacji Toshiba jest to dobra inwestycja – nawet zważając na stosunkowo wysoką cenę zakupu. W przypadku sprzyjającej koniunktury (a na to się zanosi) powinien nastąpić szybki zwrot inwestycji.

Wzrost zainteresowania energią jądrową na świecie
Finlandia zdecydowała się na budowę większej ilości elektrowni jądrowych, po tym jak w latach 80-tych Rosja odcięła dostawy gazu na 24 godziny. Podobna sytuacja może dotknąć kraje europejskie na skutek zawirowań politycznych na linii Moskwa – Ukraina.

Andrew Moulder, analityk w Creditsights Inc. z siedzibą w Londynie powiedział, iż „kryzys ukraiński stanie się mocnym argumentem w przypadku decyzji rządów, dotyczącej budowy elektrowni jądrowych. Nacisk na kwestie energetyki jądrowej to dobra wiadomość dla wszystkich firm, związanych z tym sektorem.”

Przewiduje się, że do końca 2030 roku na przedsięwzięcia związane z energią jądrową zostanie wydane ponad 200 miliardów dolarów. W Azji udział energii jądrowej wzrośnie w ciągu 10 lat z obecnych 5 do 8%. Najszybciej rozwijającym się rynkiem są Chiny, które chcą w jak największym stopniu uniezależnić się od gazu i węgla.

Westinghouse Electric stara się o wygranie przetargu na projekt budowy 27 elektrowni jądrowych w Chinach, wart 54 miliardy dolarów. China Daily donosi, że prace konstrukcyjne rozpoczną się w 2008 roku.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
Fobres, bloomberg.com

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe