
Energia przejęła większościowy pakiet akcji w spółce Ciepło Kaliskie. W rękach miasta pozostało 10 proc. udziałów.
W lipcu zeszłego roku władze Kalisza ogłosiły, że chcą sprzedać 90 proc. akcji w komunalnej spółce Ciepło Kaliskie. Władze samorządowe miasta zdecydowały się na prywatyzację uznając obecny model zarządzania spółką za nieefektywny i zbyt obciążający budżet miejski. W ogłoszeniu o sprzedaży większości akcji spółki można było znaleźć zaproszenie do „(...) negocjacji w sprawie nabycia 38.931 (...) udziałów o wartości nominalnej 1.000 (...) złotych każdy, stanowiących 90% ogólnej liczby udziałów w spółce Ciepło Kaliskie Sp. z o. o. z siedzibą w Kaliszu". Przetarg na zakup udziałów wygrał koncern Energa Kogeneracja (EK), który podpisał już odpowiednią umowę z miastem.
Energa zapowiada nowe inwestycje w spółce. - Nabycie udziałów spółki Ciepło Kaliskie umożliwi rozpoczęcie przygotowań do kolejnego etapu, w którym przewiduje się możliwość budowy w należącej także do Grupy ENERGA Elektrociepłowni Kalisz nowych kogeneracyjnych jednostek wytwórczych – informuje koncern w swoim komunikacie. Plany obejmują również modernizację kaliskiej sieci ciepłowniczej.
Ciepło Kaliskie jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców Kalisza. Do spółki należą Ciepłownia Rejonowa o zainstalowanej mocy cieplnej rzędu 58,15 MW, 25 lokalnych kotłowni gazowych o łącznej zamówionej mocy cieplnej 7,5 MW oraz sieci i węzły cieplne służące dystrybucji energii cieplnej na terenie miasta. Spółka zarządza także siecią ciepłowniczą długości 63 km, którą ciepło płynie do ok. 19 tys. lokali i mieszkań. Kolejnym źródłem ciepła dla Kalisza jest należąca do koncernu Energa Elektrociepłownia Kalisz. Jej zainstalowana moc elektryczna wynosi tylko 8 MW, ale zainstalowana moc cieplna to już 148 MW. EC Kalisz jest jedną z najdłużej funkcjonujących elektrociepłowni w Polsce. Rozpoczęła ona swoją działalność już w 1932 r.
Energa Kogeneracja skupia natomiast teraz pięć spółek. Zajmują się one wytwarzaniem w skojarzeniu energii elektrycznej i ciepła w Elblągu i Kaliszu oraz przesyłem, dystrybucją i obrotem energią cieplną na terenie Ostrołęki, Kalisza oraz Żychlina. Spółki te dysponują łączną mocą rzędu ponad 530 MWt i 57 MWe. Całkowita długość sieci cieplnej należącej do EK wynosi zaś ponad 182 km.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- cieplokaliskie-kalisz.pl/ energa-kogeneracja.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl