
Zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu została sprzedana spółce Rezonator. Porozumienie w tej sprawie zawarli właściciel obiektu koncern Fortum, samorząd Bytomia oraz wskazana przez miasto spółka Rezonator. Sprzedaż elektrociepłowni ma na celu jej zabezpieczenie i przystosowanie do nowych funkcji.
Spółka Rezonator planuje powołanie fundacji "Fabryka Muzyki Generator" i adaptację historycznego gmachu na działalność kulturalną - m.in. stworzenie w nim teatru muzycznego, studiów nagrań oraz mediateki. Fundacja ma również promować tradycję i dziedzictwo kultury przemysłowej Górnego Śląska.
"Zawsze uważaliśmy - mówi rzecznik Fortum Jacek Ławrecki - że władze samorządowe są najwłaściwszym podmiotem do kształtowania przyszłości obiektu o tak wielkiej wartości historycznej. W ciągu ostatnich miesięcy rozpatrywaliśmy oferty potencjalnych nabywców i ostatecznie zdecydowaliśmy się na wybór rekomendowanej przez władze Bytomia spółki Rezonator, z którą w najbliższym czasie zamierzamy podpisać umowę sprzedaży."
"Elektrociepłownia Szombierki - dodaje prezydent Bytomia Damian Bartyla - jest nie tylko wizytówką naszego miasta, ale i całego regionu. Jest to perła architektury postindustrialnej zaliczana do bardzo atrakcyjnych obiektów w całej Europie. Wykorzystanie Elektrociepłowni do działalności kulturalnej wpłynie na pozytywny wizerunek Bytomia i województwa śląskiego w kraju i na świecie. Bytomianie natomiast będą mogli korzystać z szerokiej oferty artystycznej w otoczeniu unikatowej architektury."
Elektrociepłownia w bytomskiej dzielnicy Szombierki powstałą w 1920 r. Projektantami kompleksu byli kuzynowie Zillmann, twórcy m.in. zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach. Architektura elektrociepłowni inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi - obiekt ma potężne ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz charakterystyczne trzy 120-metrowe kominy i wieżę zegarową.
W kwietniu 2014 r. samorząd Bytomia podpisał z władzami koncernu Fortum przedwstępną umowę ws. przejęcia Elektrociepłowni za symboliczne 100 zł z końcem lipca ub. roku. Do tego czasu strony miały uzgodnić szczegóły właściwego porozumienia, do którego jednak nie doszło. W ub. roku miejscowi społecznicy zebrali ponad 9 tys. podpisów pod petycją do właściciela obiektu przeprowadzenia analiz dotyczących jego możliwych nowych funkcji i ponownego udostępnienia dla zwiedzających.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Kompleksowe unieszkodliwianie odpadów w ZUSOK
Rozmowa z Tomaszem Wadas – głównym technologiem, z-cą dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych Kiedy powstał i czym...
-
-
-