
Z półtorarocznym poślizgiem PKN Orlen ukończył budowę bloku gazowo-parowego we Włocławku o mocy 463 MWe. Warta 1,4 mld zł jednostka będzie produkowała energię zarówno na potrzeby Anwilu (będącego własnością Orlenu) jak i całego rynku.
"Na obydwa realizowane przez nas duże projekty energetyczne - we Włocławku i Płocku - patrzymy w ujęciu całościowym - mówi Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen. Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne."
Po otwarciu nowej elektrociepłowni Orlen posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej wynoszącej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.
Jak informuje płocki koncern, jego projekty energetyczne nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach segmentu downstream. PKN Orlen dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach grupy. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-