
Spółka Energetyczna Jastrzębie buduje elektrociepłownię, która opalana będzie gazem koksowniczym. Instalacja powstaje w Koksowni „Nowa" w Częstochowie.
W Koksowni „Nowa" postępują prace przy budowie kogeneracyjnej instalacji, która będzie spalać gaz koksowniczy. Inwestycję realizuje Spółka Energetyczna Jastrzębie (SEJ). Gotowy jest już budynek, w którym umieszczone zostaną silnik i kocioł. Na instalację będą się składały układ wytwarzania energii elektrycznej bazujący na agregacie prądotwórczym i silniku gazowym, kocioł parowy odzysknicowy, instalacje chłodzenia, instalacja olejowa, układy wentylacji, sprężonego powietrza, kanały spalin, układ przygotowania i podawania gazu. - Projekt zakłada pracę elektrociepłowni w systemie wysokosprawnej kogeneracji o sprawności minimalnej powyżej 75% z pełnym wykorzystaniem pod względem technicznym i ekonomicznym gazu koksowniczego. Agregat prądotwórczy wytwarzał będzie w kogeneracji: parę technologiczną, gorącą wodę oraz energię elektryczną – wyjaśnia SEJ. Nowa jednostka będzie dysponowała mocą elektryczną 3 MWe. Instalacja ma być gotowa do użytku do końca kwietnia tego roku i wejdzie ona w skład Zespołu Elektrociepłowni Kogeneracyjnych SEJ.
Nowa instalacja zapewni energię cieplną dla potrzeb technologicznych i grzewczych koksowni. Para technologiczna będzie wykorzystywana w procesie produkcji koksu. Wyprodukowana energia elektryczna pozwoli natomiast koksowni zrezygnować z energii kupowanej z zewnątrz. - Przeprowadzone analizy opłacalności wykazały, że jest to przedsięwzięcie komercyjne o wysokim wskaźniku techniczno-ekonomicznym. Po uruchomieniu produkcji układ będzie wytwarzał rocznie ok. 22 600 MWh energii elektrycznej, 40 000 GJ ciepła w parze technologicznej i ok. 39 000 GJ ciepła w gorącej wodzie – zauważa Wojciech Sobczak, dyrektor projektu. Wykorzystanie gazu koksowniczego pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla w ilości ok. 11 tys. Mg na rok. To z kolei ma pozwolić na obniżenie emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych o około 49 tys. kg tlenków azotu, 21 tys. ton dwutlenku węgla, 117 tys. kg tlenków siarki oraz 5,5 tys. kg pyłu.
SEJ podkreśla ekonomiczną opłacalność projektu. Z Koksownią „Nowa" zawarto umowę gwarantującą dostawy gazu koksowniczego i wody na potrzeby produkcji pary. Umowa zapewnia również odbiór energii produkowanej przez instalację przez Koksownię. W przypadku gdyby Koksownia nie była w stanie bądź nie chciała kupić całej wytwarzanej energii, SEJ przewidziała możliwość sprzedaży jej zewnętrznemu odbiorcy.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sejsa.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy aplikacje zdalnego monitoringu są bezpieczne?
Przemysł 4.0 to integracja maszyn i systemów w sposób pozwalający na gromadzenie wszelkich danych o produkcji, infrastrukturze i wyrobach...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl