Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-20
Ekologiczna energia z węgla?
Nowa technologia powstała z myślą o jednostkach wytwórczych na węgiel.
Nowa technologia powstała z myślą o jednostkach wytwórczych na węgiel.

W czasie Targów Coal-Gen w Louisville zaprezentowano skuteczność technologii Comply 2000. Ma ona pozwolić na uzyskiwanie czystej energii z węgla bez spalin pełnych zanieczyszczeń.

Spółka Eco power Solutions opracowała technologię, która pozwala na wychwycenie z emitowanych przez elektrownie i elektrociepłownie spalin większość CO2, SO2 i NOx. Technologię nazwano Comply 2000. W czasie Targów Coal-Gen zaprezentowano funkcjonowanie tego rozwiązania w dwóch jednostkach wytwórczych – węglowej i gazowej. Poziom redukcji emisji wyniósł 98,6 proc. dla NOx, ponad 99 proc. dla SO2 i 75,5 proc. dla CO2. Technologia została opracowana dla jednostek wytwórczych o mocy od 25 MW do 150 MW. Jak ona jednak funkcjonuje?

Opisywana technologia redukuje zawartość wspomnianych gazów w spalinach dzięki wykorzystaniu ozonu oraz specjalnej mgły. Gorące gazy spalinowe trafiają wpierw do specjalnego kotła gdzie przechodzą przez aspirator,w którym mieszane są one z ozonem. Dzięki temu NO zamienia się w rozpuszczalne w wodzie NO2. Taka mieszanka trafia do jednostki Comply 2000. Tutaj trafia ona na pierwszą „zasłonę mgły". W tym momencie spaliny i mgła są mieszane z jądrami kondensacji. Powstają tutaj kwas azotowy (dzięki obecności NO2) i siarkowy (obecność SO2) i dochodzi do hydrolizy. Taka mieszanka gazowa trafia do wężownicy chłodzącej, a potem do cewki kondensacyjnej.

Na tym etapie odzyskiwana jest część ciepła. Przechwycone zanieczyszczenia spływają natomiast do odpływu. Pozostały gaz wędruje natomiast dalej i trafia na drugą „zasłonę mgły". Tutaj ma ona podwyższony poziom wilgotności. Tutaj mieszanka gazowa oczyszczana jest z pozostałych zanieczyszczeń i sadz. Oczyszczony gaz trafia do cewki kondensacyjnej gdzie jeszcze odzyskuje się część ciepła odpadowego. Pozostały gaz jest schładzany i wydalany do atmosfery. Woda odpadowa i kwasy trafiają do zbiornika gdzie nieczystości są neutralizowane. Odzyskana woda jest natomiast wykorzystywana ponownie w całym procesie.

Twórcy tej technologii stwierdzają, że zmienia się rola węgla w energetyce, ale wciąż jest i jeszcze długo będzie on jednym z głównych paliw energetycznych. Dlatego ich zdaniem nie będzie brakowało zakładów zainteresowanych taką technologią. Zapewniają oni, że w na jej zamontowanie w jednostce o mocy 75 MW – 100 MW potrzeba nie więcej niż 30 miesięcy. Jej koszt natomiast waha się od 380 $ do 600 $ na 1 kW energii wytwarzanej w danej jednostce.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
power-eng.com/ ecopowersolutions.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także