Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-28
ECOSA zgłosiła 40 budynków do „Kawki”
W Opolu ECOSA zgłosiła 40 budynków do programu Kawka.
W Opolu ECOSA zgłosiła 40 budynków do programu "Kawka".

Trwa zorganizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Kawka". Ma on na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w miastach oraz zmniejszenie tzw. niskiej emisji. O pieniądze, które w ramach dofinansowania z programu „Kawka" można uzyskać walczy Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. Bierze udział w programie „Kawka". Na Opolszczyźnie do programu zostały wytypowane między innymi Kluczbork, Opole oraz Strzelce Opolskie. W każdym z tych miast ECOSA posiada swoje systemy ciepłownicze. Zgodnie z zasadami Programu „Kawka" w budynkach ogrzewanych węglem do 55 proc. kosztów budowy instalacji centralnego ogrzewania bądź ich przyłączenia do systemu ciepłowniczego może zostać sfinansowane z NFOŚiGW bądź danego WFOŚiGW. Kolejne 35 proc. kosztów można pokryć pieniędzmi z preferencyjnego kredytu. - Wnioski na taką inwestycję w naszym województwie, zgodnie z regulaminem, należało złożyć w WFOŚiGW w Opolu. Przy czym, aby cały proces przebiegł sprawnie i skutecznie, wspólny wniosek w imieniu zainteresowanych wspólnot mieszkaniowych, firm i instytucji powinna złożyć firma ciepłownicza świadcząca usługi na terenie danego miasta, natomiast w imieniu indywidualnych mieszkańców – urząd miasta – wyjaśnia ECOSA.

Opolska spółka zgłosiła do programu odbiorców ciepła, którzy złożyli odpowiednie wnioski. W Opolu dotyczą one 6 budynków użyteczności publicznej i 32 mieszkalnych, które są w zasięgu sieci ciepłowniczej. We wszystkich tych budynkach spala się dużo węgla w stosunku do ich powierzchni. – Poza zgłoszonymi przez nas we wniosku budynkami istnieje jeszcze duży potencjał – m.in. zlokalizowane w centrum zasoby komunalne zarządzane przez Miasto Opole, co do których nie otrzymaliśmy wiążącej decyzji o przystąpieniu do programu. Liczymy, że ewentualna druga edycja konkursu byłaby szansą dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na „Kawkę" - wyjaśnia Tomasz Piętka z opolskiej spółki. Według szacunków ECOSA, w centrum Opola znajduje się 200 budynków (pow. ok. 200 000 m kw.), które posiadają mieszane źródła ogrzewania (węgiel/gaz), a które można by podłączyć do sieci ciepłowniczej.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ecosa.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także