
Jak poinformował Urząd Miejski w Białymstoku dwie firmy - Enea Wytwarzanie i GDF Suez Energy Services International - zgłosiły chęć zakupu udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku (MPEC). Termin składania ofert minął 11 kwietnia.
Gmina pragnie sprzedać 85% udziałów MPEC jednemu podmiotowi lub ich grupie działającej wspólnie. Ich łączna wartość nominalna to prawie 55,8 mln zł. Gdy tylko oferty zostaną przeanalizowane przez magistrat, rozpoczną się negocjacje dotyczące ceny zakupu udziałów oraz zaproponowanego przez inwestora programu rozwoju spółki i zasady współpracy inwestora z gminą Białystok.
Decyzja o sprzedaży MPEC budzi kontrowersje wśród radych i mieszkańców miasta. W maju odbyło się w Białymstoku referendum z inicjatywy opozycji (PiS), w którym większość głosujących opowiedziała się przeciwko sprzedaży spółki. Było ono jednak nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Z kolei na sesji rady w październiku głosowano projekt uchwały opozycji o cofnięciu prezydentowi Białegostoku zgody na sprzedaż spółki MPEC. Został on odrzucony jednym głosem.
Do sprzedaży MPEC dojdzie prawdopodobnie jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreśla jednak, że miasto nie zdecyduje się sprzedać spółki, jeżeli oferowana cena nie będzie satysfakcjonująca. Zgodnie z zapowiedziami władz miasta wpływy z tej prywatyzacji miałyby zostać przeznaczone na wkłady własne Białegostoku do inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-
-
-