
Elementy półprzewodnikowe są jednym z ważniejszych składników współczesnych urządzeń elektronicznych. Dobór elementów o odpowiednich parametrach jest kluczem do poprawnego działania systemu elektronicznego.
Urządzenia półprzewodnikowe to elementy elektroniczne, który wykorzystują właściwości elektroniczne materiałów półprzewodnikowych, głównie krzemu, do działania. Urządzenia te zastąpiły w większości zastosowań niegdyś stosowane lampy próżniowe. Urządzenia półprzewodnikowe są produkowane zarówno jako pojedyncze elementy dyskretne, jak i układy scalone, które składają się z dwóch lub więcej urządzeń – ich liczba w pojedynczej strukturze scalonej może sięgać nawet miliardów – wyprodukowanych na wspólnym podłożu (substracie).
Rodzaje urządzeń półprzewodnikowych
Na rynku dostępne są obecnie setki rodzajów urządzeń półprzewodnikowych wykorzystywanych w elektronice, więcej o tych urządzeniach znajdziesz tutaj. Mimo ogromnego starania urzędów normalizacyjnych, nie udało się opracować ścisłego ich podziału. W grupie urządzeń półprzewodnikowych wyróżnia się między innymi:
-
Diody
-
Diody Zenera
-
Diody Schottky’ego
-
Diody zabezpieczające
-
Diody prostownicze i mostki prostownicze
-
-
Tranzystory
-
Tranzystory bipolarne
-
Tranzystory unipolarne (polowe)
-
Moduły IGBT
-
-
Tyrystory, diaki i triaki
-
Układy scalone
-
Układy analogowe
-
Układy cyfrowe
-
Procesory i mikrokontrolery
-
Stabilizatory i regulatory napięcia
-
Układy do zastosowań specjalnych
-
Ważne parametry urządzeń półprzewodnikowych
Każde z urządzeń półprzewodnikowych na zaprezentowanej powyżej liście ma swoje charakterystyczne parametry, jednakże dla dużej części z nich wyróżnić można grupy podobnych parametrów, jakie wykorzystywane są przy ich doborze do konkretnego urządzenia elektronicznego.
Napięcie pracy i napięcia charakterystyczne
W przypadku diod i tranzystorów koniecznie znać trzeba maksymalne napięcie, jakie występować będzie na elemencie podczas jego pracy i dobrać element do tych wymagań. Dodatkowo istotne są napięcia poszczególnych punktów charakterystyki pracy urządzenia półprzewodnikowego. W przypadku diod może być to spadek napięcia na złączu w kierunku przewodzenia czy napięcie Zenera dla diod Zenera. W przypadku tranzystorów polowych – MOSFET – takim parametrem może być minimalne napięcie bramki, potrzebne do pełnego otwarcia tranzystora.
W przypadku układów scalonych, niezwykle istotne jest napięcie zasilania. Zależnie od układu, może ono mieć dużą tolerancję (na przykład wiele układów analogowych poprawnie pracuje przy zasilaniu od 5 V do 24 V), albo niezwykle wąski zakres działania (w przypadku wielu zaawansowanych procesorów napięcie zasilające rdzeń układu musi być zasilany napięciem stabilizowanym z dokładnością do 50 mV).
Maksymalny płynący lub pobierany prąd
Drugim niezwykle ważnym parametrem jest płynący prąd. W przypadku układów scalonych jest to zazwyczaj prąd, który pobierany jest do zasilania. Aby urządzenie działało poprawnie, zasilacz w systemie musi dostarczyć do układu co najmniej taką ilość prądu, inaczej dany układ scalony nie będzie działał poprawnie. W przypadku niektórych układów scalonych, takich jak scalone stabilizatory napięcia czy sterowniki mocy, określa się maksymalny prąd wyjściowy – maksymalny prąd, jaki pobrać można z wyjścia układu scalonego.
W przypadku tranzystorów i diod, specyfikowany w katalogu prąd, dotyczy najczęściej maksymalnego prądu, płynącego przez dany element. Jest to niezwykle istotne w przypadku np. diod prostowniczych czy mostków Graetza, gdyż określa jaki maksymalny prąd prostować można na takim układzie, co finalnie przekłada się na ograniczenie mocy całego zasilacza.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- tme.eu

Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Schneider Electric na Hannover Messe podkreśli znaczenie zrównoważonej,...
• Schneider Electric zaprezentuje nowe technologie nastawione na rozwiązanie kwestii rosnącego zapotrzebowania na energię i pomoc przemysłowi w...
-
-
-
-