Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-10-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-10-16
Dielektryki i ich wykorzystanie w przemyśle
Dielektryki i ich wykorzystanie w przemyśle

Mianem dielektryków określa się materiały, które słabo przewodzą prąd elektryczny. Dzieje się tak, ponieważ w tych materiałach panuje niewielka ruchliwość swobodnych ładunków. Zdarza się również, że mają one niską koncentrację, ewentualnie słabe przewodnictwo wynika z połączenia obu tych czynników.

 

Dielektryki - co to takiego?

Dielektryki mogą mieć formę:

  • ciecz
  • gaz
  • stałą

 

Dielektryki gazowe

Zwykle używa się ich w urządzeniach elektrycznych. Umieszczane są pomiędzy elementami przewodzącymi tych urządzeń.

diaelektryk.jpg

Zobacz dostępne diaelektryki: https://www.kronosedm.pl/dielektryk-do-elektrodrazenia

 

Dielektryki - ciecz

Elektryczne urządzenia, takie jak choćby maszyny do otworów startowych, wymagają stosowania dielektryków w formie cieczy izolacyjnych. Zwykle używa się w tej roli olejów mineralnych, które są mieszaniną węglowodorów aromatycznych lub nasyconych. Takie dielektryki jak choćby BP Dielectric 200T czy 250 stanowią uniwersalne, a przede wszystkim bezpieczne, rozwiązanie dla urządzeń elektroiskrowych. Co je wyróżnia?

  1. Niewielka zawartość związków aromatycznych i niska lotność
  2. Stabilność cieplna, mała ilość oparów
  3. Gotowość do długotrwałego użytkowania (warunek - dobra filtracja)
  4. Doskonałe właściwości chłodzące i płuczące
  5. Niewielkie zużycie elektrod, zdolność usuwania metalu

Warto przy tym dodać, że niektóre urządzenia elektroiskrowe wymagają stosowania jeszcze innych płynów. Dotyczy to na przykład elektrodrążarek wgłębnych. W przypadku takich maszyn używa się płynów o wysokiej klasie lepkości i wolnych od węglowodorów (zarówno lekkich, jak i ciężkich - nie więcej niż 0.001% objętości). To płyny bezbarwne i pozbawione zapachu, właściwie nie parujące.


Dlaczego to takie ważne? Niska lotność i wysoka temperatura zapłonu to pewność bezpieczeństwa w trakcie pracy. Ponadto, dielektryki o takich właściwościach minimalizują wszelkie straty. Oleje tego rodzaju zawierają w sobie inhibitory utleniania, dzięki czemu ich starzenie się następuje znacznie wolniej. Dla użytkownika oznacza to, że może wydłużyć interwały wymian.


W trakcie eksploatacji, w oleju znajdującym się w urządzeniu mogą pojawić się różnego typu zanieczyszczenia. Termiczny rozkład powoduje pojawienie się różnego typu nalotów, dlatego tak ważna jest regularna inspekcja jakości cieczy.

elektrcznosc.jpg

 

Wytrzymałość elektryczna dielektryka

To kolejny z ważnych parametrów. Określa on wartość jaką musi osiągnąć natężenie pola elektrycznego, aby wywołać przebicie. Na wytrzymałość elektryczną dielektryka wpływ mają takie czynniki jak choćby:

  • Częstotliwość pola elektrycznego
  • Grubość dielektryka
  • Szybkość zwiększania się pola elektrycznego
  • Czas działania pola
  • Wartość temperatury

Co to właściwie oznacza? Izolacja musi być dobrana odpowiednio do warunków w jakich działa urządzenie. Jeżeli nie będzie, jest ryzyko że izolator nagle zacznie przewodzić prąd. W rezultacie, może dojść do uszkodzenia urządzenia.
Reasumując - wytrzymałość elektryczna dielektryka to najniższa wartość natężenia pola elektrycznego. Przekroczenie tej wartości prowadzi do przeskoku elektrody.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
kronosedm.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także