
W Grupie Enea szykują się przekształcenia. Według informacji do, których dotarła „Gazeta Wyborcza”, Elektrownia Kozienice ma przejąć majątek Elektrociepłowni Białystok.
Według doniesień „GW”, Enea planuje rozpocząć wewnętrzne przekształcenia. W ich ramach Elektrownia Kozienice ma stać się spółką integrującą wszystkich wytwórców energii w obrębie grupy Enea. Koncern chce wzorem konkurencji stworzyć w obrębie grupy działu, który będzie odpowiedzialny za wytwarzanie energii (Enea Wytwarzanie). Głównym filarem tego pionu byłaby Elektrownia Kozienice, która miałaby rozszerzyć swoją działalność na zarządzanie pozostałymi podmiotami Enei wytwarzającymi energię, w tym elektrociepłownią Białystok. Koncern nie zaprzecza planom restrukturyzacji, ale nie chce mówić o jej szczegółach.
Elektrownia Kozienice jest głównym filarem grupy energetycznej Enea. Jest to największa w Polsce elektrownia zawodowa opalana węglem kamiennym. Posiada 10 bloków energetycznych o łącznej mocy 2905 MWe co daje ok 11 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju. Moc cieplna zakładu to natomiast 266 MWt. Składowisko żużla i popiołu dla elektrowni zajmuje ponad 132 ha. Elektrociepłownia Białystok jest natomiast głównym dostawcą energii cieplnej dla miasta. Zakład dysponuje osiągalną mocą kotłów energetycznych na poziomie 505,2 MW i kotłów ciepłowniczych rzędu 81,5 MW. Niemal wszystkie udziały w niej posiada Enea (0, 06 proc. akcji należy do pracowników elektrociepłowni). W obydwu zakładach realizowane są inwestycje mające zwiększyć ich efektywność. W Białymstoku przebudowany ma zostać drugi kocioł na biomasę, zaś w Kozienicach zmodernizowane zostaną turbozespoły w blokach numer 3 i 6.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ec.bialystok.pl/ elko.com.pl/ gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Kogeneracja wysokosprawna
24 lutego 2007 r. weszły w życie zmiany w Ustawie Prawo Energetyczne [2] , które dostosowały polskie prawodawstwo do wymogów Dyrektywy...
-
-