
Koncern energetyczny Fortum zakończył prace nad jednym z kluczowych odcinków sieci ciepłowniczej łączącej powstającą w Zabrzu elektrociepłownię z Bytomiem. Zabrzańska elektrociepłownia to największy dotychczasowy projekt skandynawskiego koncernu Fortum w Polsce. Koszt samej budowy ciepłociągu to ok. 60 mln zł.
"Pokonaliśmy już większość przeszkód na trasie planowanej sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom - mówi menedżerka projektu w Fortum Kamila Zybura-Pluta. Wykonaliśmy mikrotunele pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi oraz bezwykopowy przecisk pod ulicą Bytomską w Zabrzu. Jesteśmy na ostatniej prostej; w trakcie realizacji jest ok 200-metrowy mikrotunel pod torami kolejowymi oraz drogą krajową nr 88 - najbardziej wymagający etap pod względem technicznym."
Zainstalowano już około 9 km z planowanych 10 kilometrów rur ciepłowniczych. Równolegle w Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu trwa, kosztem ok. 10 mln zł, budowa pompowni, która będzie ważnym elementem systemu grzewczego obu miast.
Ciepłociąg ma zapewnić dostawy ciepła sieciowego do ok. 70 tys. gospodarstw domowych z Zabrzu i Bytomiu. Zgodnie z planem, budowa sieci ma się zakończyć w 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni. Moc nowego zakładu wyniesie 225 megawatów, a zakładana roczna produkcja ciepła to 730 GWh.
Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach w Zabrzu oraz Bytomiu, i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Eksperci Fortum szacują, że emisja pyłów spadnie ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-
-