
W Katowickiej kopalni „Wieczorek" uruchomiono instalację produkującą prąd i ciepło z metanu pochodzącego z wyrobisk. Z tej energii skorzysta kopalnia i 40 tys. mieszkańców Katowic.
W należącej do Zakładu Energetyki Cieplnej Katowice Ciepłowni „Wieczorek" uruchomiono instalację do produkcji energii z metanu pochodzącego z wydobycia węgla. Do tej pory gaz był traktowany jako swoistego rodzaju odpad i był wypuszczany do atmosfery. Teraz posłuży on do produkcji energii. Instalacja, o której mowa składa się z kotła o mocy cieplnej 6 MW i dwóch gazowych agregatów prądotwórczych o mocy elektrycznej 1,5 MW i cieplnej 1,6 MW każdy. Gaz wykorzystywany do produkcji energii trafia do silników rurociągiem o długości 2,2 km i średnicy 400 mm ze stacji odmetanowania kopalni „Staszic". Ciepło wytworzone w tej mikro elektrociepłowni zasili dwie kopalnie („Murcki-Staszic" i „Wieczorek") oraz trzy osiedla (Giszowiec, Nikiszowiec i Wysockiego), na których mieszka ok. 40 tys. ludzi.
Według założeń przyjętych jeszcze przed rozpoczęciem budowy instalacji, gazociągiem ma płynąć 800–900 m3 metanu na godzinę. Rocznie da to ok. 5 mln m3 gazu. Nowa instalacja pozwoliła na wyłączenie z użytku dwóch starych kotłów parowych na węgiel oraz wyeksploatowany turbogenerator parowy. Dzięki tej inwestycji udział węgla w produkcji energii w KWK „Wieczorek" spadł do poziomu 18–20 proc. Dzięki temu do atmosfery trafi mniej pyłów i gazów cieplarnianych. - Eksperci wyliczyli, że zastosowanie w Elektrociepłowni „Wieczorek" metanu do produkcji prądu i ciepła zmniejszy rocznie emisję pyłów o ok. 13 ton, dwutlenku siarki o ok. 142 tony, tlenków azotu o 41 ton, tlenku węgla o 59 ton, a dwutlenku węgla ok. 16 tys. ton – zapewnia WFOŚiGW w Katowicach. Dodatkowo warto zauważyć, że nowe silniki gazowe są efektywniejsze i wyprodukują dwa razy więcej energii elektrycznej.
Inwestycję udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przekazał w formie preferencyjnej pożyczki 4 mln zł na wsparcie tej budowy. Ciepłownia gdzie powstała opisana instalacja leży na terenie kopalni „Wieczorek" należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Jest on również właścicielem katowickiego ZEC. Przed modernizacją Ciepłownia „Wieczorek" dysponowała osiągalną mocą cieplną 131,1 MW. Opisana instalacja jest drugą tego typu w grupie KHW. Silniki wykorzystujące metan działają już w kopalni Mysłowice-Wesoła.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wfosigw.katowice.pl/ zec.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Czy można NIE wyłączać?
Każdy użytkownik energii elektrycznej chciałby, aby jej dostaw nic nie zakłócało. Jeszcze można pogodzić się z awariami spowodowanymi przez siły...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl