
EDF Toruń chce aby wszystkie budynki na toruńskiej Starówce miały dostęp do ciepła sieciowego. Program podłączeń jest realizowany już od 2007 r.
W Toruniu od 2007 r. realizowany jest program „Zero emisji na Starówce". Jest on realizowany przez EDF Toruń (dawniej Cergia) wspólnie z władzami miasta. - EDF Toruń dąży do tego aby ciepło sieciowe objęło jak największy obszar toruńskiej Starówki. Tylko w ten sposób można ograniczyć emisję zanieczyszczeń pochodzących ze spalania w źródłach lokalnych. W miejscu podłączenia budynku do sieci emisja zanieczyszczeń jest równa zero. Efekt to czyste powietrze i ochrona unikalnej architektury Starego Miasta – wyjaśnia EDF. Dlatego toruńska spółka ciepłownicza wdrożyła projekt dofinansowania inwestycji mieszkańców Starówki w podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Refundowana jest części nakładów poniesionych na budowę instalacji odbiorczych w lokalach i budynkach przyłączanych do sieci. Regulamin dofinansowania przewiduje 300 zł dla każdej 1kW mocy zamówionej. - Refundację może otrzymać właściciel lub najemca budynku/lokalu w przypadku: - zmiany dotychczasowego sposobu ogrzewania na ciepło sieciowe, w całym budynku lub lokalu, - ponownego przyłączenia budynku lub lokalu do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy czym przerwa w dostawach ciepła nie może być krótsza niż dwa lata. - podłączenia do sieci ciepłowniczej budynku, który nie jest ogrzewany – wskazuje EDF.
Program „Zero emisji na Starówce" wystartował w 2007 r. Od tego czasu do miejskiej sieci podłączono 20 budynków z 273 lokalami. Zlikwidowano przy tym 139 kotłów i pieców węglowych. Według danych zebranych przez EDF udało się dzięki temu ograniczyć na toruńskiej Starówce emisję dwutlenku siarki o 24 021 kg; tlenków azotu o 6 914 kg, dwutlenku węgla 3 469 293 kg i pyłów o 71 832 kg. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń pomaga z kolei chronić zabytkowe budynki Torunia.
Podobny do toruńskiego program dofinansowań jest realizowany w Krakowie. Tam jednak program obejmuje całe miasto i można uzyskać refundację nawet wszystkich kosztów jeśli mieszkaniec miasta rezygnuje ze starego kotła na rzecz nowych bardziej ekologicznych rozwiązań, bądź decyduje się na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- edf.torun.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl