
Tychy zapewnią ciepło swojemu aquaparkowi dzięki oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia będzie produkować biogaz do wytworzenia energii dla parku wodnego.
W Tychach na jesieni 2016 r. ma zacząć funkcjonować park wodny. Inwestycja ma pochłonąć ok. 100 mln zł, a jej realizacją zajmie się Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach (RCGW). Co wyjątkowego ma być w tym aquaparku? Będzie on powiązany z oczyszczalnią ścieków, która ma zapewnić obiektowi większość potrzebnej energii. Obecnie tyska oczyszczalnia produkuje ok. 12 tys. metrów sześciennych biogazu na dobę. Jest on wykorzystywany do produkcji energii, która w pełni pokrywa potrzeby oczyszczalni. Nadwyżki są sprzedawane. Mający powstać do jesieni 2016 r. park wodny również ma korzystać z prądu i ciepła z biogazu.
By móc zasilić aquapark tyski RCGW będzie potrzebował zwiększyć możliwości produkcji biogazu do 15 tys. metrów sześc. na dobę. Ma na to pozwolić rurociąg o długości 16 km, który dostarczy do Tychów ścieki z Orzesza. Budowa potrwa dwa lata, ale pozwoli na większą produkcję biogazu. - Biogaz ten skierowany będzie do projektowanego obecnie Aquaparku w Tychach i pozwoli na częściowe zasilanie obiektu w energię elektryczną i cieplną, obniżając tym samym koszty eksploatacyjne obiektu. Projektowany obiekt ma spełniać potrzeby mieszkańców regionu, dlatego będzie także dostępny dla mieszkańców Orzesza - wyjaśnia Zbigniew Gieleciak prezes RCGW. Z kolei energię dla aquaparku wyprodukują generatory na jego terenie. Biogaz do nich będzie doprowadzany kolejnym rurociągiem długości 6 km.
Plany zakładają, że energia produkowana z biogazu pozwoli na pełne pokrycie zapotrzebowania na prąd zarówno oczyszczalni jak i parku wodnego. W przypadku ciepła wystarczy ono dla obu obiektów tylko latem. W okresie grzewczym aquapark będzie mógł liczyć na pokrycie ok. 70 proc. zapotrzebowania na ciepło. Reszta energii będzie dostarczona z miejskiej sieci. Takie rozwiązanie ma według wstępnych szacunków pozwolić parkowi wodnemu zaoszczędzić na zakupie energii ok. 4 mln zł rocznie.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rcgw.pl/ tychy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
-
-
-