
W Lozannie w Szwajcarii zrealizowano nietypowy projekt. Firma Honeywell ogłosiła, że w tamtejszym kompleksie wodnym wykorzystuje chłodziwo do produkcji prądu i oszczędzania ciepła.
W lozańskim kompleksie wodnym Mon-Repos organiczny obieg Rankine'a (ORC) wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej oraz ogrzewania basenu w systemie mikro-kogeneracyjnym. W tej technologii ciepło odpadowe wprowadzane jest do ORC. W zamkniętym systemie prowadzi to do parowania chłodziwa. Odparowujące chłodziwo napędza natomiast turbinę, która produkuje energię elektryczną. Ponieważ w tym procesie „paliwo” nie jest spalane, nie jest więc emitowany dwutlenek węgla. W ten sposób niewielka instalacja wytwarza 15 kW czystej energii.
Projekt został zrealizowany przez Honeywell we współpracy ze szwajcarskim Eneftech Innovation. Eneftech opracował technologię wykorzystującą spiralne turbiny pracujące w mikro systemach ORC. Pracują one ze źródłami ciepła o temperaturach od 120 Co do 200 Co. Produkcja energii w takich niskich temperaturach jest możliwa dzięki wykorzystaniu płynów chłodniczych. W parowniku tworzony jest strumień chłodziwa pod wysokim ciśnieniem. Paruje ono pod wpływem ciepła pochodzącego z kotła, paneli słonecznych bądź ciepła odpadowego. Następnie „para chłodnicza” rozprężą się w turbinie spiralnej, napędzając ją i produkując w ten sposób prąd. Para trafia po tym do kondensatora gdzie przy użyciu powietrza lub wody jako czynnika chłodzącego, chłodziwo jest skraplane. Skroplone chłodziwo pompowane jest do parownika i cykl się ponawia. Można w ten sposób wytworzyć od kilku kW do kilku MW energii.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- achrnews.com/ eneftech.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-