
W porównaniu z ubiegłym sezonem zapotrzebowanie na ciepło jest niższe o 3%, mimo że już przed rokiem było wyjątkowo ciepło. Ciepła zima to mniejsze zużycie węgla w elektrociepłowniach i mniejsze rachunki za ogrzewanie, jednak jest to zła informacja dla górnictwa, bo popyt na węgiel spadnie.
"W okresie listopad - kwiecień zakłady PGNiG Termika - mówi rzeczniczka spółki Dorota Kraskowska - (czyli m.in. warszawskie elektrociepłownie na Żeraniu i Siekierkach) zużywają ok. trzech razy więcej węgla w porównaniu z pozostałą częścią roku. Ogólnie w obecnym sezonie grzewczym w grudniu i styczniu zużyliśmy o mniej więcej 15% mniej paliwa niż w analogicznym sezonie 2012/13, który był wyjątkowo mroźny."
W końcu ubiegłego roku na przykopalnianych zwałach znajdowało się ok. 5,8 mln ton węgla, wobec 8,2 mln ton rok wcześniej.
W związku z tą sytuacją na Barbórce premier Beata Szydło zapowiedziała, że Agencja Rezerw Materiałowych odkupi zwały węgla, co da kopalniom zastrzyk gotówki. Ostatecznie zakupy AMR zostały utajone - nie znamy daty, ani kwoty transakcji.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wyborcza.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ogrzewanie domu płynnym gazem - sprawdź zalety takiego rozwiązania
Jeśli jesteś na etapie budowania domu lub taka inwestycja jest w Twoich planach, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem systemu ogrzewania. Obok...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl