Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-01-13 | Ostatnia aktualizacja: 2006-01-13
Chiny wybudują dwie nowe elektrownie jądrowe

Chiny wybudują dwie nowe elektrownie jądrowe
Elektrownia atomowa zlokalizowana w Hongyanhe (nieopodal przybrzeżnego miasta Dalian), będzie pierwszym tego typu obiektem w północno-wschodnich Chinach. Elektrownia będzie zawierała dwa reaktory o mocy 1080 MW każdy, a koszt jej budowy ma wynieść 2,8 miliarda dolarów.
Według przedstawicieli zrzeszonych w Grupie Producentów Energii Jądrowej z prowincji Guangdong (CGNPG) w ciągu najbliższego roku projekt otrzyma wymagane zezwolenia na budowę od Komisji Rozwoju i Reformy (NDRC), a produkcja energii rozpocznie się w 2011 roku. Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy głównymi inwestorami, którymi są CGNPG i Chińska Korporacja Energetyczna (CPI), 90% udziałów przypadnie po połowie każdej z firm. Pozostałe 10% zostanie rozdzielone pomiędzy lokalne kompanie energetyczne. Według założeń CGNPG rodzime (chińskie) firmy wyprodukują i dostarczą 80% wyposażenia dla elektrowni w Dalian, m.in. turbiny dla generatorów. 20% udziału jest przewidziane dla firm zagranicznych.
CPI osiągnął także porozumienie z China National Nuclear Corp w sprawie budowy największej w kraju elektrowni jądrowej. Wspólnie wybudują elektrownię w mieście Haiyang. Projekt przewiduje umieszczenie w niej dwóch 1000 MW reaktorów - rozruch przewidziany jest w tym samym czasie co elektrowni w Dalian. Bliższe szczegóły dotyczące projektu nie są na razie znane.
Za sprawą wprowadzenia nowej technologii projektowania reaktorów o nazwie CPR 1000 zostanie obniżony koszt produkcji energii przez elektrownię w Dalian. Technologia ta bazuje na podobnej wykorzystanej w elektrowni Ling, w południowej prowincji Guangdong. Dla porównania koszt produkcji jednego kilowata energii przez elektrownie w Dalian wyniesie 1300 dolarów. Natomiast w elektrowni w Ling, zawierającej dwa reaktory o mocy 1000 MW koszt ten wyniesie 1500 dolarów.
Chiny planują również inwestycje modernizacyjne w zakresie węglowych elektrowni kondensacyjnych. Tego typu zakłady, wyposażone w systemy odsiarczania, sprzedają energię do sieci przesyłowych za 4,28 centów za kilowatogodzinę. Stanowią one 70% całego systemu produkcji energii elektrycznej w Chinach. W celu ograniczenia zanieczyszczenia atmosfery poprzez emisję do niej trujących związków, rząd chiński podjął decyzję o wyposażeniu ich wszystkich elektrowni w systemy odsiarczania.
Obecnie pozwolenie na budowę elektrowni jądrowych w Chinach mają jedynie CNNC I CGNPG. Inne firmy związane z przemysłem energetycznym jak np. CPI uzyskają pozwolenie na działanie, jeśli będą się udzielać w sektorze jądrowym. Firma CGNPG planuje wybudowanie dwóch dodatkowych elektrowni jądrowych w miastach Taishan i Lufeng zlokalizowanych w prowincji Guangong.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.electricityforum.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Fotowoltaika – sposób na rosnące rachunki za prąd
Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Dzięki niej działają oświetlenie, ogrzewanie, funkcjonuje...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl