
Jak podało Fortum, gotowy jest już 4,5-kilometrowy odcinek 10-kilometrowego ciepłociągu, który ma połączyć powstającą w Zabrzu elektrociepłownię z siecią ciepłowniczą w Bytomiu. Warta 60 mln zł inwestycja jest największą prowadzoną obecnie przez Fortum w Polsce. Termin realizacji planowany jest na listopad 2018 roku.
Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tzw. mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Dotąd taką technologię wykorzystano głównie przy budowie tuneli pod torami kolejowymi.
Do budowy sieci użyto wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co ma pozwolić na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.
W tym samym czasie co ciepłociąg do użytku ma zostać oddana nowa elektrociepłownia w Zabrzu. Warta 870 mln zł jednostka ma zaopatrywać w ciepło prawie 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Zastąpi ona wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach w Zabrzu oraz Bytomiu. Znacząco wpłynie to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-