Rozbudowa należącej do PGE, Elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny to kluczowy projekt, który na lata zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Prąd wytworzony w nowych blokach służyć będzie zapewnieniu dostaw głównie w południowo-zachodnim regionie kraju. Łączna moc Elektrowni Opole wzrośnie do około 3300 MW a koszt budowy wyniesie ok. 11,6 mld zł brutto.
Nowoczesne, opalane węglem kamiennym bloki, będą miały moc 900 MW każdy, oczekiwana sprawność netto to 45,5%. Bloki obniżą znacznie emisje CO2. Zastosowane technologie umożliwiają zmianę mocy w bardzo szerokim zakresie, kompensując w ten sposób trudno przewidywalne wahania w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
- Budowa tej Elektrowni rozszerza kompetencje RAFAKO jako generalnego wykonawcy i potwierdza pozycję polskiej firmy strategicznej, która jest partnerem dla najważniejszych inwestycji. Chcemy, aby doświadczenia i umiejętności wypracowane w Opolu, stały się fundamentem ekspansji RAFAKO na światowe rynki. – powiedział Paweł Mortas, Prezes Zarządu RAFAKO SA. - Należy też podkreślić, że ten projekt z pewnością zatrzyma w kraju wielu fachowców, młodych ludzi, którzy będą mieli możliwość pracy na najwyższym światowym poziomie - dodał.
Oferta Konsorcjum firm RAFAKO S.A. (lider) – Polimeks-Mostostal, Mostostal Warszawa została wybrana 15 lutego 2012 r., jako najkorzystniejsza, w przetargu na zaprojektowanie, dostawę, wykonanie prac budowlanych, montaż, uruchomienie i wszystkie związane z tym procesem usługi, wykonane na zasadzie „pod klucz", obiektu składającego się z bloku energetycznego nr 5 oraz bloku energetycznego nr 6 w PGE Elektrowni Opole S.A. wraz z urządzeniami i wyposażeniem, jak również związanymi z nimi budynkami oraz budowlami. Konsorcjum będzie wspomagane przez koncern Alstom Power Sp. z o.o. jako generalnego projektanta oraz koordynatora prac projektowych.
RAFAKO SA jest częścią Grupy Kapitałowej PBG, która z powodzeniem, od dwudziestu lat, realizuje największe inwestycje w kraju i za granicą.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Grupa PBG

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl