Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-01
Branża ciepłownicza straci dostęp do funduszy UE?
Komisja Europejska chce ograniczyć dotacje dla sektora energetycznego.
Komisja Europejska chce ograniczyć dotacje dla sektora energetycznego.

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie ostrzega, że Komisja Europejska chce znacząco ograniczyć dostęp przedsiębiorstw ciepłowniczych do funduszy europejskich. Taki skutek zdaniem Izby będzie miało wdrożenie propozycji Komisji dotyczących zmian w udzielaniu pomocy sektorowi energetycznemu.

Komisja Europejska chce ograniczyć dostęp branży energetycznej do pieniędzy z regionalnych programów operacyjnych (RPO). Bruksela chce by udzielanie pomocy w ramach programów RPO dla firm z sektora energetycznego było zabronione. Zdaniem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP) wdrożenie tych pomysłów znacząco opóźni bądź też uniemożliwi realizację wielu inwestycji prowadzonych przez producentów i dystrybutorów ciepła. - Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zgłosiła uwagi branży dotyczące dwóch istotnych projektów wspólnotowych przepisów prawnych: rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych oraz wytycznych w sprawie regionalnej pomocy państwa na lata 2014-2020. W obu dokumentach zapisano, że udzielenie pomocy regionalnej w sektorze energetycznym jest niedozwolone. Decyzja taka dotyka przede wszystkim energetykę konwencjonalną (oparta na węglu), ale także energetykę odnawialną – informuje OGCP w swoim komunikacie.

Komisja Europejska by pomoc regionalna dla inwestycji w sektorze energetycznym każdorazowo musiała uzyskać jej akceptację. - Według nowych przepisów jeżeli KE podczas procesu notyfikacyjnego podtrzyma stanowisko o szkodliwym wpływie na wewnętrzny rynek energii, pomoc nie zostanie udzielona – wyjaśnia IGCP. Dodatkowo projekt inwestycyjny, który będzie starał się o dofinansowanie będzie musiał czekać na realizację do momentu wydania decyzji o przydzieleniu pomocy – podpisania umowy o dofinansowaie. Przed jej wydaniem nie będzie można rozpocząć prac związanych z danym projektem. Kontrowersje budzi też zdaniem IGCP proponowana nowa definicja „pojedynczego projektu". - W zaproponowanych przepisach prawnych wprowadzono nową definicję pojedynczego projektu inwestycyjnego, który oznacza każdą inwestycję początkową rozpoczętą przez tego samego beneficjenta w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia prac nad inną inwestycją objętą pomocą w tym samym podregionie – wyjaśnia IGCP i dodaje, że: - Jeśli pomoc przyznawana jest beneficjentowi na kilka projektów rozpoczętych w okresie trzech lat i w związku z tym jest uznawana za część pojedynczej inwestycji, pomoc zostanie zmniejszona w przypadku tego z projektów objętych pomocą, przy którym przekroczony został próg 50 mln EUR -.

Pełną treść komunikatu IGCP można znaleźć na stronie internetowej:

http://www.cieplosystemowe.pl/dla-mediow/komunikaty-prasowe/cieplownictwo-bez-funduszy-pomocowych/

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cieplosystemowe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także