
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie ostrzega, że Komisja Europejska chce znacząco ograniczyć dostęp przedsiębiorstw ciepłowniczych do funduszy europejskich. Taki skutek zdaniem Izby będzie miało wdrożenie propozycji Komisji dotyczących zmian w udzielaniu pomocy sektorowi energetycznemu.
Komisja Europejska chce ograniczyć dostęp branży energetycznej do pieniędzy z regionalnych programów operacyjnych (RPO). Bruksela chce by udzielanie pomocy w ramach programów RPO dla firm z sektora energetycznego było zabronione. Zdaniem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP) wdrożenie tych pomysłów znacząco opóźni bądź też uniemożliwi realizację wielu inwestycji prowadzonych przez producentów i dystrybutorów ciepła. - Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zgłosiła uwagi branży dotyczące dwóch istotnych projektów wspólnotowych przepisów prawnych: rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych oraz wytycznych w sprawie regionalnej pomocy państwa na lata 2014-2020. W obu dokumentach zapisano, że udzielenie pomocy regionalnej w sektorze energetycznym jest niedozwolone. Decyzja taka dotyka przede wszystkim energetykę konwencjonalną (oparta na węglu), ale także energetykę odnawialną – informuje OGCP w swoim komunikacie.
Komisja Europejska by pomoc regionalna dla inwestycji w sektorze energetycznym każdorazowo musiała uzyskać jej akceptację. - Według nowych przepisów jeżeli KE podczas procesu notyfikacyjnego podtrzyma stanowisko o szkodliwym wpływie na wewnętrzny rynek energii, pomoc nie zostanie udzielona – wyjaśnia IGCP. Dodatkowo projekt inwestycyjny, który będzie starał się o dofinansowanie będzie musiał czekać na realizację do momentu wydania decyzji o przydzieleniu pomocy – podpisania umowy o dofinansowaie. Przed jej wydaniem nie będzie można rozpocząć prac związanych z danym projektem. Kontrowersje budzi też zdaniem IGCP proponowana nowa definicja „pojedynczego projektu". - W zaproponowanych przepisach prawnych wprowadzono nową definicję pojedynczego projektu inwestycyjnego, który oznacza każdą inwestycję początkową rozpoczętą przez tego samego beneficjenta w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia prac nad inną inwestycją objętą pomocą w tym samym podregionie – wyjaśnia IGCP i dodaje, że: - Jeśli pomoc przyznawana jest beneficjentowi na kilka projektów rozpoczętych w okresie trzech lat i w związku z tym jest uznawana za część pojedynczej inwestycji, pomoc zostanie zmniejszona w przypadku tego z projektów objętych pomocą, przy którym przekroczony został próg 50 mln EUR -.
Pełną treść komunikatu IGCP można znaleźć na stronie internetowej:
http://www.cieplosystemowe.pl/dla-mediow/komunikaty-prasowe/cieplownictwo-bez-funduszy-pomocowych/
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- cieplosystemowe.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-