Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-07-24 | Ostatnia aktualizacja: 2006-07-24
BP i GE będą współpracować nad rozwojem energetyki wodorowej i technologii pochodnych

BP i GE będą współpracować nad rozwojem energetyki wodorowej i technologii pochodnych
W dającej się przewidzieć przyszłości energia na Ziemi będzie nadal czerpana w głównej mierze z paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny i węgiel. Współczesne rozwiązania pozwalają jednak na ograniczenie zanieczyszczeń związanych z stosowaniem tych źródeł energii. Jedną z opcji jest pozyskanie wodoru z paliw kopalnych. Towarzyszący temu procesowi dwutlenek węgla jest wychwytywany, a następnie składowany na stałe w głębokich formacjach geologicznych. BP i GE chcą wykorzystać tą technologię, dlatego też ich współpraca ma opierać się na opracowaniu metod produkcji energii z wodoru i sekwestracji dwutlenku węgla.
BP już zapowiedziało wdrożenie dwóch projektów energetycznych opartych na energii wodorowej, w których wykorzystana zostanie sekwestracja dwutlenku węgla. Pierwszy z nich będzie realizowany w Szkocji i ma dostarczać 475 MW, drugi, o mocy 500 MW, w Kalifornii. W przedsięwzięciach tych zastosowane będą technologie pochodzące od GE. Wspólne plany na następne 10 lat przewidują powstanie od 10 do 15 kolejnych projektów. W tym celu obie firmy wprowadziły odpowiednie wytyczne i zaostrzyły politykę finansową. Za najlepsze rozwiązanie uznały pozyskanie partnerów, którzy chcieliby zainwestować w rozwój energii wodorowej i powiązanych technologii. I tak inwestycja w Szkocji będzie przeprowadzana wspólnie przez BP i firmę Scottish and Southern Energy, a w Kalifornii partnerem brytyjskiej firmy będzie Edison Mission Energy.
Projekty te przewidują produkcję energii z paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny, koks naftowy, czy węgiel przy jednoczesnym pochłanianiu i magazynowaniu dwutlenku węgla. Ich główną zaletą jest wytwarzanie znaczącej ilości energii przy obciążeniu podstawowym, połączone z pochłanianiem i magazynowaniem głęboko pod ziemią, np. na polach naftowych i gazowych, około 90 % dwutlenku węgla, który normalnie trafiłby do atmosfery. Kolejną zaletą wynikającą z zastosowania tej technologii są korzyści, jakie przynosi wtłoczenie dwutlenku węgla głęboko pod powierzchnię. W przypadku inwestycji w Szkocji zgromadzony dwutlenek węgla w ilości 1,8 miliona ton rocznie zostanie wtłoczony 4000 metrów pod dno morza. Umożliwi to wydobycie 40 milionów baryłek ropy naftowej, co nie byłoby możliwe bez wtłoczenia dwutlenku węgla. Także w Kalifornii sekwestracja posłuży do wydobycia ropy. Rocznie do pokładów geologicznych będą tam trafiać 4 miliony ton CO2.
Według Lewis’a Gillies’a, odpowiedzialnego w BP za energię wodorową, kombinacja pochłaniania i magazynowania gazu z sekwestracją ma kluczowe znaczenie dla pozyskiwania czystej energii z węgla. Technologia ta stwarza również szansę dla krajów z dużymi rezerwami węgla, takich jak USA, Chiny i Indie.
Zdaniem Edwarda Lowe’a, dyrektora naczelnego pionu technologii gazyfikacji GE, obie firmy korzystają ze swoich doświadczeń i technologii w celu opracowania przełomowych rozwiązań w dziedzinie energii wodorowej, które byłyby opłacalne. Umożliwi to producentom energii wykorzystanie powszechnie dostępnych, tanich paliw kopalnych do produkcji elektryczności przy bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla.
Według Davida Calhoun’a z GE wodór będzie w przyszłości jednym z podstawowych źródeł energii, dlatego obie firmy dokładają wszelkich starań, aby przodować w badaniach nad wykorzystaniem go w energetyce. Jego zdaniem efektem współpracy GE i BP będzie produkcja na dużą skalę wydajniejszej i tańszej energii wodorowej. Środki finansowe, którymi firmy dysponują, zapewnią rozwój ich rozwiązań na całym świecie zmieniając nasze wyobrażenie o rynku energii w przyszłości.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- BP Global

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-