Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-02-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-02-19
Bezpieczne techniki wspinaczki na dachy przy użyciu drabin
Bezpieczne techniki wspinaczki na dachy przy użyciu drabin

Użytkowanie drabiny musi być przede wszystkim bezpieczne, niezależnie od jej rodzaju, miejsca, gdzie się znajduje oraz wysokości, na jaką wchodzimy. Zapewnienie bezpieczeństwa wspinaczki jest ważne w szczególności w przypadku pracy na dużych wysokościach oraz korzystania z drabin ewakuacyjnych.

 

Drabiny służą wykonywaniu prac na wysokości poza zasięgiem rąk człowieka stojącego na ziemi lub podłodze. Niektóre ich typy umożliwiają wchodzenia na dach i schodzenie z niego. Wykorzystywane są zarówno do wykonywania na dachu różnego rodzaju prac serwisowych, jak też w celach ewakuacji z budynku w razie zagrożenia dla zdrowia i życia przebywających w nim osób. W każdym przypadku korzystania z drabiny, trzeba wiedzieć zarówno, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy na wysokościach, a także, jak bezpiecznie wspinać się po drabinie na dach.

 

Drabiny ewakuacyjne

Drabiny ewakuacyjne - crynoline.pl montowane są na stałe i służą dostawaniu się na dach budynku i schodzeniu z niego, zarówno w celu wykonania na dachu różnego rodzaju prac, jak też w razie konieczności zorganizowanego opuszczenia obiektu budowlanego (ewakuacja). Standardowo dostępne są bez kosza ochronnego, ale poziom bezpieczeństwa wchodzenia na dach zwiększają zestawy z koszem ochronnym - crynoline.pl. Kosz ochronny ma za zadanie zapobiegać upadkowi z wysokości. Niezależnie jednak od rodzaju drabiny, trzeba się po niej wspinać w sposób bezpieczny.

 

Bezpieczna wspinaczka po drabinie

Przed skorzystaniem z drabiny, należy ją dobrać odpowiednio do wykonywanego zadania, a także każdorazowo skontrolować jej stan techniczny.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo wspinaczki na dach po drabinie, trzeba stosować się do uniwersalnych zasad. Przede wszystkich Wchodzić i schodzić trzeba przodem do drabiny w taki sposób, żeby znajdować się między podłużnicami. Trzymać się należy rękoma szczebli, a nie podłużnic. Podczas wspinaczki trzeba trzymać szczeble nachwytem. Obowiązuje zasada trzech punktów podparcia, wedle której dwie stopy i jedna ręka albo dwie ręce i jedna stopa powinny równocześnie stykać się z drabiną. Nie wolno również stawać na jednym z trzech najwyższych szczebli, jeśli drabina nie posiada specjalnego zabezpieczenia przed upadkiem. Podczas wchodzenia na dach lub ogólnie dużą wysokość nie powinno się wnosić niczego w rękach. Przedmioty niezbędne do pracy należy przenosić w torbach lub w paskach narzędziowych.

 

bezpieczne-techniki-wspinaczki-na-dachy-przy-uzyciu-drabin.jpg

 

Ochrona osobista

Aby wspinaczka na dach po drabinie była bezpieczna, należy również korzystać ze środków ochrony osobistej. Drabiny montowane na stałe na elewacjach budynków wyposażone są najczęściej w kosze ochronne. Można też zamówić model z dodatkowymi akcesoriami podnoszącymi poziom bezpieczeństwa.

Wspinając się po drabinie na dach, trzeba też mieć przy sobie sprzęt ochrony osobistej. Służy on zabezpieczeniu przez upadkiem, a jego prawidłowe dobranie odgrywa istotną rolę w szczególności przed rozpoczęciem pracy na wysokości przy użyciu drabiny. Warto używać go przy każdej wspinaczce na dach. W skład takiego podstawowego zestawu asekuracyjnego wchodzić powinny szelki bezpieczeństwa z przednim punktem zaczepowym i pasem biodrowym, linka opasująca, zaczep taśmowy, urządzenie samozaciskowę z liną o właściwej długości, amortyzator bezpieczeństw z dwoma linkami, hełm ochronny z paskiem, a także worek transportowy. Osoby pracujące na wysokości i wykonujące soje obowiązki zawodowe na dachach, na które dostają się po drabinie, nie mogą również zapominać o stosownym ubiorze roboczym.

Korzystanie z odpowiedniej drabiny, zachowywanie norm bezpieczeństwa oraz stosowanie wysokiej jakości zabezpieczeń znacznie zwiększy poziom bezpieczeństwa wspinaczki na dach.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
crynoline.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także