Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-23
Będzie referendum w sprawie prywatyzacji MPEC-u?
Pomysł prywatyzacji MPEC-u budzi w Białymstoku kontrowersje.
Pomysł prywatyzacji MPEC-u budzi w Białymstoku kontrowersje.

Białostoccy radni chcą przeprowadzenie w mieście referendum w sprawie prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Pomysłowi prywatyzacji sprzeciwiają się związki zawodowe.

Władze miejskie Białegostoku chcą sprywatyzować Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Przeciw temu pomysłowi są radni miasta z PiS oraz pracownicy samego przedsiębiorstwa. W czasie referendum pracowniczego, które odbyło się 17 października, wypowiedzieli się oni przeciw planom magistratu. Uprawnionych do głosowania było 551 osób, zagłosowało 460. Przeciw planom sprzedaży spółki było 96 proc. głosujących. Teraz PiS chce aby w kwestii prywatyzacji MPEC wypowiedzieli się mieszkańcy miasta. Referendum lokalne miałoby się odbyć 16 grudnia.

Przypomnijmy. Prezydent Białegostoku chce sprzedać wszystkie udziały miasta w MPEC. Ma zostać przy tym pozostawione 15 proc. akcji dla obecnych i byłych pracowników spółki. Uzasadniając swoją decyzję władze miasta wskazywały, że zapewnienie dostaw energii cieplnej nie należy do zadań własnych gminy. Zwróciły również uwagę na to, że miasto nie ma wpływu na ustalanie cen ciepła, które zależą od decyzji Urzędu Regulacji Energetyki. Kolejnym argumentem przemawiającym za prywatyzacją spółki ma być obecna koniunktura na rynku dająca duże szanse na znalezienie nabywcy po korzystniej cenie. Nieoficjalnie mówi się, że miasto chciałoby uzyskać cenę nie mniejszą niż 200 mln zł. Przedstawiciele prezydenta zaznaczają przy tym, że zaoferowana cena nie będzie jedynym kryterium wyboru inwestora. Pod uwagę będzie też wielkość inwestycji jakie zobowiąże się on przeprowadzić w przejętej spółce.

MPEC Białystok jest najbardziej dochodową spółką komunalną miasta. Dysponuje on siecią ciepłowniczą o długości 250 km. Obejmuje to rurociągi na terenie Białegostoku oraz miejscowości Kleosin. Ciepło dla tej sieci zapewniają Elektrociepłownia Białystok (ok. 75 proc. potrzebnej energii) oraz Ciepłownia Zachód (25 proc. potrzebnej energii).

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
bialystokonline.pl/ poranny.pl/ mpec.bialystok.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także