
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) podało 9 października, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W budżecie pilotażowego programu termomodernizacji do roku 2024 ma się znaleźć 1,2 mld zł. Możliwe będzie sfinansowanie nawet 100% kosztów wymiany pieców i ocieplenia domów.
Dofinansowaniem zostaną objęte tzw. przedsięwzięcia niskoemisyjne, czyli wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku.
"Pilotaż programu - mówi pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny - pozwoli nam opracować kompleksowy, ogólnopolski program termomodernizacji budynków mieszkalnych. Jest to jeden z filarów walki o czyste powietrze, dzięki któremu jakość powietrza w Polsce radykalnie się poprawi, a wydatki na ogrzewanie ponoszone przez Polaków będą mniejsze."
W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Wnioski o dofinansowanie będą mogły składać wszystkie gminy, które borykają się z problemem smogu spowodowanego emisją zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych w budynkach jednorodzinnych. Plany naprawcze dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców zostaną ustalone wspólnie z władzami miasta oraz z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się kwestią jakości powietrza.
Gminy będą musiały ponieść 30% kosztów inwestycji. Reszta zostanie sfinansowana z budżetu państwa m.in. z części wpływów z tzw. opłaty recyklingowej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wyborcza.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl