
Konsorcjum Awbudu wypowiedziało umowę na budowę elektrociepłowni na biomasę w Koniecwałdzie. Zakład miał powstać dla spółki Widok Energia.
Spółka Widok Energia chce zbudować elektrociepłownię opalaną biomasą w Koniecwałdzie (pow. sztumski). Przetarg na budowę tego zakładu wygrało konsorcjum Awbudu oraz Zakładów Remontowych Energetyki Elko z Raciborza. Wartość kontraktu opiewała na 30,6 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy europejskich na kwotę 12,23 mln zł. Zwycięskie konsorcjum jednak nie zbuduje elektrociepłowni gdyż Awbud wypowiedział umowę, którą podpisał z Widok Energia w czerwcu zeszłego roku. - Emitent pismem z dnia 17 kwietnia 2013 r., doręczonym Zamawiającemu w dniu 22 kwietnia 2013 r., wezwał Zamawiającego do udzielenia gwarancji zapłaty za roboty budowlane, wyznaczając Zamawiającemu 45 dniowy termin na uzyskanie gwarancji zgodnie z art. 649 § 1 Kodeksu cywilnego. W wyznaczonym terminie Wykonawca nie uzyskał od Zamawiającego żądanej gwarancji zapłaty i w związku z tym na podstawie 649 § 1 Kodeksu cywilnego odstąpił od Umowy z winy Zamawiającego ze skutkiem na przyszłość (ex nunc) – tłumaczy swoją decyzję Awbud. W takiej sytuacji realizacja tej inwestycji znacząca się przedłuży gdyż Widok Energia musi szukać nowego wykonawcy.
Inwestycja w Koniecwałdzie obejmuje budowę elektrociepłowni opartej na kotłowni parowej na biomasę rolniczą (słoma), powiązanej z turbiną parową wraz z urządzeniami towarzyszącymi. Moc znamionowa zakładu miała wynosić 2 MW. Według planów elektrociepłownia miała produkować ok. 14 160 MWh energii elektrycznej rocznie. Biomasa miała pochodzić od lokalnych rolników. Sama elektrociepłownia miała zaś powstać w pobliżu istniejącego już zakładu granulacji biomasy należącego do Widok Energia.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- awbud.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-