Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-21
Amerykańska technologia czyszczenia turbin parowych w Polsce
Amerykańska technologia czyszczenia turbin parowych w Polsce
Amerykańska technologia czyszczenia turbin parowych w Polsce
Od niedawna dzięki współpracy polsko - amerykańskiej dostępna jest nowa w Polsce technologia chemicznego czyszczenia łopatek turbin parowych.

Technologia polega na wprowadzeniu do turbiny specjalnej piany. Nie wymaga to demontażu turbiny, a czyszczenie można przeprowadzić nawet w ciągu 24 godzin. Amerykanie zapewniają, że na potrzeby całego procesu (wystudzenie turbiny, podłączenie agregatu z pianą, czyszczenie) wystarczą 4 – 5 dni przestoju w pracy turbiny. Po czyszczeniu parametry pracy turbiny wracają do nominalnych.

Do usuwania osadów miedzi Amerykanie opracowali rozpuszczalnik (CuSol TM) w postaci piany aktywnej, który składa się z węglanu amonu, wody amoniakalnej i dodatku pianotwórczego. Spieniony roztwór jest utleniany przez czysty tlen bądź nadtlenek wodoru, a miedź zostaje zamieniona w tlenek miedzi by następnie zostać rozpuszczona przez CuSol TM. W zależności od natury osadu dodawane lub pomijane są inne utleniacze.

Przed rozpoczęciem czyszczenia turbina jest ostudzana do temperatury 65-75 oC. Następnie zostaje podłączony agregat pianowy. - Podczas gdy turbina pozostaje na obracarce a jej temperatura pozostaje w zakresie 65-75°C piana jest wprowadzana bezpośrednio do skrzyni dyszowej przez zdemontowane zawory regulacyjne turbiny WP. Po usunięciu związków miedzi z turbiny, do jej wnętrza wprowadzona zostaje piana wodna (woda + dodatek pieniący) w celu wypłukania pozostałości aktywnych chemikaliów. Po tym etapie turbina jest przepłukiwana za pomocą nasyconej pary o niskiej temperaturze tak długo, aż przewodność kondensatu za turbiną jest równa przewodności pary wprowadzanej do turbiny. Parametry czystości są określane przez wydział chemiczny elektrowni nadzorujący projekt. - czytamy w opracowaniu wyjaśniającym „Chemiczne usuwanie osadów z wirników turbin i maszyn wirujących”.

Technologię opracowała amerykańska firma Aquilex HydroChem Inc., a w Europie Środkowej jej partnerem została od 1 września tego roku firma Ecol z Rybnika.


(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ecol.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także