Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-29 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-29
Alstom opracował proces przechwytywania CO2 z wykorzystaniem schłodzonego amoniaku

Alstom opracował proces przechwytywania CO2 z wykorzystaniem schłodzonego amoniaku
Nowa technologia została opracowana przez firmę Alstom. Zdaniem przedstawicieli firmy jej przewaga nad innymi technologiami przechwytywania CO2 polega na pełnej kompatybilności z rozwiązaniami stosowanymi w nowych elektrowniach, a także na możliwości wprowadzenia elementów dostosowujących ją do współpracy ze elektrowniami węglowym starego typu i.
Nowe rozwiązanie jest konkurencyjne pod względem konsumpcji energii, a odseparowany gaz jest składowany pod bardzo dużym ciśnieniem. Podczas testów laboratoryjnych proces opracowany przez Alstom wykazał sprawność przechwytywania CO2 na poziomie 90% i to przy kosztach dużo niższych od innych dostępnych technologii przechwytywania CO2.
W pierwszym etapie współpracy obie firmy zbudują instalację testową o wydajności 30 MW, która będzie przechwytywać CO2 z gazów spalinowych emitowanych z należącej do AEP elektrowni w Zachodniej Wirginii o mocy 1300 MW. Instalacja powinna pozwolić na przechwycenie do 100 tys. ton CO2 rocznie. Przechwycony gaz będzie przechowywany w znajdujących się głęboko pod powierzchnią formacjach geologicznych. Instalacja zostanie uruchomiona pod koniec przyszłego roku i będzie pracować przez okres od 12 do 18 miesięcy.
Po zakończeniu testów Alstom przystąpi do realizacji właściwej instalacji, która będzie funkcjonować przy należącej do firmy elektrowni o mocy 450 MW znajdującej się w stanie Oklahoma. Obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec 2011 roku. Alstom szacuje, że instalacja będzie w stanie przechwycić około 1,5 mln ton CO2 rocznie. Przechwycony gaz będzie wykorzystywany podczas wydobycia ropy naftowej.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- theengineer.co.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Analizator AWK 3D, urządzenie do pomiaru uziarnienia i kształtu cząstek...
ABSTRAKT Zbudowano analizator AWK 3D służący do: trójwymiarowego pomiaru w warunkach laboratoryjnych uziarnienia materiałów sypkich (w tym...
-
-