Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-07-20 | Ostatnia aktualizacja: 2005-07-20
ABB Zamech Gazpetro unowocześnia rurociąg Jamalski

ABB Zamech Gazpetro unowocześnia rurociąg Jamalski
Gazociąg Jamalski transportuje gaz naturalny wydobywany w Rosji, na rynek Zachodnioeuropejski. Nitka rurociągu ma swój początek na polach gazowych półwyspu Jamalskiego (północna Syberia) i biegnie przez około 5 tysięcy kilometrów, przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec. Krajowy odcinek magistrali liczy około 668 kilometrów i przebiega przez województwa: podlaskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie oraz lubuskie.
Nowe stacje kompresorowe stanowiły duże wyzwanie dla Zamechu, zarówno ze względu na termin realizacji, jak również ze względów projektowych, konstrukcyjnych i wykonawczych. Realizacja projektu wymagała zaangażowania przedsiębiorstw krajowych jak i zagranicznych. Pierwsze dwie stacje, zostały oddane na przełomie milenium, Kondracki w roku 1999, a Włocławek w roku 2000. Kolejne dwie – Ciechanów i Szamotuły – ukończono w czerwcu bieżącego roku. Piąta tłocznia gazu, zlokalizowana z Zambrowie ma rozpocząć pracę w grudniu 2005 roku.
Każda ze stacji stanowi oddzielny projekt zawierający: dokumentację techniczną, dostawę, montaż, rozruch i próby techniczne, szkolenia dla personelu, gwarancję oraz usługi uzupełniające. Szczególną uwagę zwrócono na ochronę przyrody, gdyż w stacjach zainstalowane zostały przyjazne środowisku, nowoczesne systemy filtracji gazu.
Tłocznie wraz z armaturą i systemami pomocniczymi zajmują ponad 11 hektarów każda. Wielość urządzeń zastosowanych w obiektach jest trudna do przytoczenia, można jedynie nadmienić, że każdy z trzech kompresorów jest napędzany 25-cio megawatową turbiną gazową, a parametry gazu przypływającego przez podziemny system rur są regulowane za pomocą schładzaczy i centralnego systemu sterowania. Całość zabezpieczona jest systemem chroniącym przed nagłym wzrostem ciśnienia. Każdy z obiektów jest nadzorowany ze skomputeryzowanej dyspozytorni – bez potrzeby interwencji w terenie, a sieć kamer i urządzeń monitorujących pozwalana na obserwację obszarów wymagających szczególnej uwagi. Centralna dyspozytornia jest wyposażona w rozbudowane systemy wizualizacji obrazujące działanie wszystkich instalacji. Pojedyncze kompresory mogą być automatycznie wyłączane, pracować niezależnie lub równolegle – całość procesów kontrolowana jest zdalnie za pomocą systemu SCADA.
Dwie spośród pięciu zbudowanych przez Zamech stacji oprócz kompresji i tłoczenia gazu mają jeszcze dodatkowe funkcje. Tłoczna w Kondratach zlokalizowana przy wschodniej granicy z Białorusią ma za zadanie pomiar natężenia przepływu gazu oraz jego jakości. Druga ze stacji jest wyposażona w urządzenia pomiarowe i regulatory mające zapewnić płynny przepływ gazu do krajowej sieci gazowej.
Spółka ABB Zamech Gazpetro, została zawiązana przez polski oddział ABB, aby uskutecznić zarządzanie dużymi projektami, wykonywanymi w systemie „pod klucz”, w zakresie gazownictwa i branży petrochemicznej.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB News Center

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
"Jestem umiarkowanym optymistą" - Rozmowa z prof. Andrzejem Wiszniewskim -...
W kwietniu miał miejsce blackout w Szczecinie. Czy tego typu awarie będą występować coraz częściej? Blackouty zdarzały się w przeszłości,...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-