Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-07-20   |  Ostatnia aktualizacja: 2005-07-20
ABB Zamech Gazpetro unowocześnia rurociąg Jamalski
ABB Zamech Gazpetro unowocześnia rurociąg Jamalski
ABB Zamech Gazpetro unowocześnia rurociąg Jamalski
Budowa pięciu stacji kompresorowych na polskim odcinku rurociągu Jamalskiego jest jedną z najbardziej znaczących inwestycji realizowanych przez ABB Zamech Gazpetro – podaje serwis informacyjny ABB Group.

Gazociąg Jamalski transportuje gaz naturalny wydobywany w Rosji, na rynek Zachodnioeuropejski. Nitka rurociągu ma swój początek na polach gazowych półwyspu Jamalskiego (północna Syberia) i biegnie przez około 5 tysięcy kilometrów, przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec. Krajowy odcinek magistrali liczy około 668 kilometrów i przebiega przez województwa: podlaskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie oraz lubuskie.

Nowe stacje kompresorowe stanowiły duże wyzwanie dla Zamechu, zarówno ze względu na termin realizacji, jak również ze względów projektowych, konstrukcyjnych i wykonawczych. Realizacja projektu wymagała zaangażowania przedsiębiorstw krajowych jak i zagranicznych. Pierwsze dwie stacje, zostały oddane na przełomie milenium, Kondracki w roku 1999, a Włocławek w roku 2000. Kolejne dwie – Ciechanów i Szamotuły – ukończono w czerwcu bieżącego roku. Piąta tłocznia gazu, zlokalizowana z Zambrowie ma rozpocząć pracę w grudniu 2005 roku.

Każda ze stacji stanowi oddzielny projekt zawierający: dokumentację techniczną, dostawę, montaż, rozruch i próby techniczne, szkolenia dla personelu, gwarancję oraz usługi uzupełniające. Szczególną uwagę zwrócono na ochronę przyrody, gdyż w stacjach zainstalowane zostały przyjazne środowisku, nowoczesne systemy filtracji gazu.

Tłocznie wraz z armaturą i systemami pomocniczymi zajmują ponad 11 hektarów każda. Wielość urządzeń zastosowanych w obiektach jest trudna do przytoczenia, można jedynie nadmienić, że każdy z trzech kompresorów jest napędzany 25-cio megawatową turbiną gazową, a parametry gazu przypływającego przez podziemny system rur są regulowane za pomocą schładzaczy i centralnego systemu sterowania. Całość zabezpieczona jest systemem chroniącym przed nagłym wzrostem ciśnienia. Każdy z obiektów jest nadzorowany ze skomputeryzowanej dyspozytorni – bez potrzeby interwencji w terenie, a sieć kamer i urządzeń monitorujących pozwalana na obserwację obszarów wymagających szczególnej uwagi. Centralna dyspozytornia jest wyposażona w rozbudowane systemy wizualizacji obrazujące działanie wszystkich instalacji. Pojedyncze kompresory mogą być automatycznie wyłączane, pracować niezależnie lub równolegle – całość procesów kontrolowana jest zdalnie za pomocą systemu SCADA.

Dwie spośród pięciu zbudowanych przez Zamech stacji oprócz kompresji i tłoczenia gazu mają jeszcze dodatkowe funkcje. Tłoczna w Kondratach zlokalizowana przy wschodniej granicy z Białorusią ma za zadanie pomiar natężenia przepływu gazu oraz jego jakości. Druga ze stacji jest wyposażona w urządzenia pomiarowe i regulatory mające zapewnić płynny przepływ gazu do krajowej sieci gazowej.

Spółka ABB Zamech Gazpetro, została zawiązana przez polski oddział ABB, aby uskutecznić zarządzanie dużymi projektami, wykonywanymi w systemie „pod klucz”, w zakresie gazownictwa i branży petrochemicznej.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ABB News Center
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także