Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-02-18   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-18
4 marca – Światowy Dzień Inżyniera
Ilustracja nadesłana (przez FSNT-NOT)
Ilustracja nadesłana (przez FSNT-NOT)

Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of Engineering Organizations) wyszła z inicjatywą ustanowienia międzynarodowego dnia inżyniera - święta, które podkreślać będzie rolę twórców techniki i znaczenia ich pracy dla społeczeństwa.

Światowy Dzień Inżyniera będzie obchodzony corocznie począwszy od 4 marca 2020 r. WFEO zaproponowało dzień 4 marca, który nawiązuje do dnia założenia organizacji w 1968 r. Ta propozycja spotkała się z ogromnym poparciem środowiska inżynierskiego w czasie tegorocznego Światowego Kongresu Inżynierów (WEC - World Engineers Convention), który zgromadził w listopadzie 2019 r. w Melbourne ok. cztery tysiące uczestników. Polska delegacja liczyła 28 osób i była jedną z najliczniejszych oraz najbardziej aktywnych.

FSNT-NOT poparło inicjatywę WFEO, wyrażając jednocześnie deklarację czynnego włączenia się w obchody Światowego Dnia Inżyniera. Uważamy, że polskie środowisko inżynierskie, uczelniane, instytutów badawczych oraz biznesowe powinno aktywnie włączyć się w organizację święta twórców techniki, promując ich dzieła oraz organizując wiele wydarzeń. WFEO otrzymało również kilkadziesiąt listów wsparcia od największych międzynarodowych i krajowych instytucji oraz uczelni, reprezentujących 23 miliony inżynierów na całym świecie.

Obchody Światowego Dnia Inżynierii to także promocja inżynierii jako kariery zawodowej. Międzynarodowy dzień ze skoordynowanymi obchodami na całym świecie pomoże zainspirować tysiące młodych ludzi do stania się inżynierami. Wspólne święto będzie okazją do promocji i rozmów o wyzwaniach stojących przed zawodem inżyniera, o znaczeniu inżynierii dla zrównoważonego rozwoju, a także do podniesienia poziomu świadomości społecznej na temat znaczenia działań technicznych i ich twórców w życiu społeczeństwa i pojedynczego człowieka.

Tegoroczny 4 marca będzie obchodzony jako Dzień Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju (World Engineering Day for Sustainable Development).

Zapraszamy wszystkie Stowarzyszenia Naukowo-Techniczne sfederowane w Naczelnej Organizacji Technicznej do włączenia się w organizację wydarzeń związanych z 4 marca bieżącego roku i w latach następnych.

ŚWIATOWY DZIEŃ INŻYNIERA TO NASZE WSPÓLNE ŚWIĘTO !!!!

Więcej informacji o Światowym Dniu Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju oraz platforma do rejestracji wydarzeń związanych z obchodami znaleźć można na stronie internetowej www.worldengineeringday.net.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
FSNT-NOT
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • Ing Tommy K.

    2020-02-26 13:33

    Czy w Polsce potrzeba inżynierów kiedy nie na polskich fabryk. Nie trzeba ustalać dnia inżyniera żeby napić się wódeczki i spotkać ze zankomymi. No chyba że mamy do czynienia z pantoflami.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :