
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) podpisała porozumienie z Urzędem Miasta Gorzów Wielkopolski w sprawie podłączenia 380 budynków wielorodzinnych w śródmieściu do Elektrociepłowni Gorzów, w której spółka buduje nowy blok gazowo-parowy. Celem przedsięwzięcia jest redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa Wlkp.
"Dzięki projektowi - mówi dyrektor PGE GiEK Oddział Elektrociepłownia Gorzów Jan Kos - przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza atmosferycznego w mieście, a takie działanie wpisuje się w naszą strategię (...). Ponadto, realizacja projektu wiąże się z rozszerzeniem naszego rynku ciepła. Podłączenie ponad 300 budynków wielorodzinnych (...) do systemu ciepłowniczego zasilanego przez Elektrociepłownię Gorzów daje nam możliwość wzrostu zamówionej mocy cieplnej o ok. 26 MWt. Tym samym potwierdza się celowość właśnie rozpoczętej budowy nowego bloku gazowo-parowego, którego realizacja zapewni wzrost zdolności wytwórczych elektrociepłowni."
Zanieczyszczenie powietrza w centrum Gorzowa przekracza dozwolone normy, ponieważ wiele budynków ogrzewanych jest tam przy użyciu wysokoemisyjnych systemów zaopatrzenia w ciepło (piece kaflowe, c.o. etażowe węglowe). Podłączenie kilkuset z nich do elektrociepłowni powinno poprawić jakość powietrza w okolicy. PGE GiEK zobowiązało się do wykonania projektów budowlanych oraz budowy sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami, zakupu węzłów cieplnych i ich zainstalowania oraz podłączenia wraz z uruchomieniem węzłów cieplnych po stronie wysokoparametrowej.
Projekt będzie kosztował w sumie 71 mln zł, z czego 45% pochodzić będzie z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego: „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Część 1) Program pilotażowy KAWKA". 44,8% pokryje pożyczka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny PGE wyniesie 10,2%. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2017 roku. W ramach inwestycji powstanie sieć ciepłownicza o łącznej długości 7 435 m oraz 6 546 m przyłączy na zewnątrz kwartałów mieszkalnych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.biz/

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl