
Niemiecki koncern RWE uruchomił pilotażowy projekt "Power-to-Gas", który może mieć przełomowe znaczenie dla energetyki. Technologia ta polega wytwarzaniu prądu ze słońca i zamianie jego nadwyżek w gaz przechowywany w rurociągach, a następnie odzyskiwanie z niego prądu i ewentualnie ciepła.
Bodźcem do prac nad nową technologią jest obecna sytuacja energetyczna Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi borykają się na przemian z nadwyżkami energii w lecie oraz niedoborami w zimie. Związane to jest dużym udziałem OZE w krajowej energetyce, które dostarczają więcej energii latem niż zimą.
Nowa metoda polega na tym, że w małym kontenerze, jakiego używają firmy budowlane i transportowe, znajduje się elektrolizer - urządzenie, które służy do przeprowadzania elektrolizy. W tym procesie prąd uzyskany z wiatru rozkłada wodę na wodór i tlen. Elektrolizer w ciągu godziny wytwarza 30 m3 wodoru. Następnie wodór mieszany jest z gazem ziemnym i wpuszczany do sieci. Energię potrzebną do jego wytworzenia można odzyskać w procesie spalania. Przy okazji produkowane jest także ciepło, które można do ogrzewania, np. miasta.
Jak na razie jednak wydajność technologii "Power-to-Gas" pozostawia wiele do życzenia. Przy obecnie dostępnych metodach przekształcania prądu w gaz i odwrotnie ponad połowa energii zostaje utracona. Część niemieckich ekspertów krytykuje projekt i zamiast niego zaleca rozbudowę sieci energetycznej, tak aby była w stanie pomieścić nadwyżki.
Prace nad projektem są szczodrze dotowane przez niemiecki budżet. Podobne rozwiązania testuje się też m.in. w Holandii. W zeszłym roku rozpoczęto tam budowę największego w Europie kompleksu, w którym stosowana będzie metoda "Power-to-Gas".
W Polsce PGE i Gaz-System poinformowały, że planują stworzenie pilotażowej instalacji do magazynowania energii w rurociągach. Z podpisanego przez koncerny listu intencyjnego wynika, że do końca 2015 r. ma powstać studium wykonalności pierwszego polskiego projektu "Power-to-Gas".
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- wyborcza.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-