Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-08-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2010-08-27
„KOSPEC” na ścieżce rozwoju
Zakład Energetyki Cieplnej „KOSPEC” ma za sobą bardzo trudny okres restrukturyzacji, z którego wychodzi ostatecznie obronną ręką. Przedsiębiorstwo czeka jednak nadal czas wytężonej pracy, lecz już na ścieżce rozwoju. Przed nami kluczowe 12 miesięcy w historii tej kościerskiej spółki komunalnej...

Obecnie zmienia ona prezesa, ponieważ lada dzień odchodzi Marcin Lewandowski. – Pozostawiam mieszkańcom Kościerzyny Zakład w dobrej kondycji. Po długach nie pozostało śladu, załoga ma pełne ręce roboty i, jestem przekonany, poczucie stabilizacji. Udało się naszym wspólnym wysiłkiem, po etapie wysokich taryf, wyraźnie obniżyć cenę ciepła wiosną tego roku - o blisko 10 %. Tempa nabiera przyłączanie nowych domostw do sieci miejskiej, trwają prace modernizacyjne, wdrożyliśmy również sporo usprawnień wewnątrz spółki. Teraz przed „KOSPEC-em” kolejne, bardzo poważne zadanie - realizacja projektu unijnego, na którego dotację już 8 września podpisane zostaną stosowne dokumenty z Marszałkiem Województwa Mieczysławem Strukiem. – wyjaśnia M. Lewandowski.

Nowa inwestycja to dokładnie „Poprawa jakości powietrza w Kościerzynie poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury miejskiego systemu energetycznego”. Za jej losy będzie odpowiadał już nowy prezes – Roman Kaiser (od 1 września br.). O wadze projektu najlepiej świadczą liczby: 1/3 sieci ciepłowniczej jest wciąż przestarzała, nawet 40-letnia, zatem w ciągu roku zbudowane zostanie 2300 m oraz zmodernizowane 1400 m sieci, dojdzie również do modernizacji kotłowni.

Działania spółki komunalnej nadzoruje i opiniuje Burmistrz Kościerzyny Marcin Modrzejewski. – Projekt unijny to strategiczne, ale nie jedyne wyzwanie, które stoi przed „KOSPEC-em”. Szalenie istotne jest budowanie sieci dla północnej części miasta, głównie dla mieszkańców przy ul. Sikorskiego i Osiedla Rogali. Ponadto warto przyłączyć do sieci Szpital Specjalistyczny. Nie ukrywam, że bardzo o to zabiegałem. Z czasem wydatnie przełoży się to na oszczędności szpitala, a dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kosztów „KOSPEC-u”, które uiszcza się w postaci opłat za ogrzewanie. Kolejna sprawa to dawno wyczekiwana wymiana komina przy ul. Tetmajera. To uda się jeszcze w tym roku. Wiem, że spółka wyłoniła już wykonawcę – wymienia gospodarz miasta.

Zakończyły się też najbardziej skomplikowane prace ciepłowników przy ul. Długiej, przedłużające się z powodów technicznych (m.in. licznych nieścisłości w dokumentacji sieci z poprzednich czasów). W ramach rewitalizacji rynku miasta budowane są obecnie fragmenty sieci w bocznych uliczkach Rynku w Kościerzynie i zostaną zakończone w najbliższym czasie.

Zakład Energetyki Cieplnej „KOSPEC” to spółka w 100% komunalna, bazująca na paliwie węglowym oraz zrębkach. Zatrudnia aktualnie 37 osób.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
KOSPEC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :