Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-19
Wentylatory filtrujące STEGO

Wysoka temperatura ma bardzo niekorzystny wpływ na aparaty elektryczne i podzespoły elektroniczne pracujące w szafach sterowniczych czy rozdzielczych. Zbyt wysoka temperatura może powodować zakłócenia w pracy układów, w wielu przypadkach może także dojść do zatrzymanie procesu produkcyjnego. Firma STEGO jest producentem szerokiej i nowoczesnej gamy wentylatorów z filtrami do chłodzenia urządzeń umieszczanych w rozdzielniach elektrycznych.

Wentylatory z filtrem mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu a stale rozwijające się nowoczesne systemy automatyki potrzebują coraz lepszych warunków pracy. Urządzenia takie jak falowniki, styczniki, zabezpieczenia termiczne, przekaźniki czy transformatory emitują znaczne ilości ciepła. Przez doprowadzenie z zewnątrz zimnego powietrza i odprowadzanie na zewnątrz ciepłego powietrza obniża się temperaturę wnętrza szafy rozdzielczej. Wytworzony w ten sposób strumień powietrza zapobiega powstawaniu ognisk podwyższonej temperatury i chroni w ten sposób przed przegrzaniem i uszkodzeniem podzespoły elektryczne i elektroniczne. 

rys.1 Rodzina wentylatorów firmy STEGO

Konstrukcja
W zależności od zapotrzebowania na strumień powietrza a także wielkości obudowy, rodzina wentylatorów FF 018 firmy STEGO zapewnia właściwą wymianę powietrza w zakresie od 21 do 550 m3/h. W praktyce oznacza to, że w obudowach najmniejszych, średniej wielkości i tych największych można właściwie zaplanować i zamontować wentylator filtrujący wraz z kratą wentylującą (wylotową). Po uwzględnieniu badań i sugestii użytkowników została odpowiednio ukształtowana maska, która skutecznie zapobiega wnikaniu pyłu i wody opadającej pionowo z góry. Ma to tę zaletę, że wkład filtru może być rzadziej wymieniany, ponieważ wolniej ulega zabrudzeniu. Funkcjonalny i nowoczesny kształt filtru pozwala na łatwą konserwację i szybki montaż. Nie bez znaczenia w codziennej eksploatacji jest poziom hałasu, jaki generują pracujące wentylatory z filtrami. Kształt maski, a co za tym idzie przemyślana cyrkulacja powietrza, umożliwia bardzo cichą pracę wentylatora. Poziom hałasu mierzony zgodnie z DIN EN ISO 4871 dla wentylatora z filtrem FF 018 o wydajności 21 m3/h wynosi tylko 31 dB (A).

rys.2 Wlot powietrza zimnego u dołu i wylot ogrzanego u góry obudowy

Dobór wentylatora i montaż
Właściwe zapotrzebowanie na wymagany przepływ powietrza można ustalić znając straty mocy elementów a także najwyższą dopuszczalną temperaturę wewnątrz rozdzielni. Należy pamiętać, że chłodzenie tego typu będzie działać poprawnie i spełni swoją rolę jeśli najwyższa możliwa temperatura na zewnątrz jest mniejsza od oczekiwanej najwyższej temperatury we wnętrzu szafy czyli obiektu wentylowanego. Dla właściwych obliczeń można skorzystać z algorytmów umieszczonych na stronie www.stego.pl.

Montaż wentylatora filtrującego i kratki wentylacyjnej jest uzależniony od sposobu zabudowy aparatury w szafie. Rozmieszczenie tych dwóch elementów winno się dobierać tak, aby wlot (zasysanie) zimnego powietrza znajdował się w dolnej części a wylot ogrzanego powietrza w górnej części rozdzielnicy. Samoprzylepna uszczelka ramki wentylatora gwarantuje błyskawiczne i trwałe mocowanie wentylatorów filtrujących a także zapobiega wnikaniu pyłu i wody pomiędzy ramkę a ścianę szafy. Dzięki prostemu, także bez śrubowemu montażowi maski, wymiana lub czyszczenie filtrów przebiega szybko i bezproblemowo.

rys.3 Konstrukcja umożliwia szybki montaż i łatwą wymianę filtrów

Monitorowanie pracy wentylatora i zabrudzenia filtra
W wielu aplikacjach zachodzi potrzeba monitorowania pracy wentylatora. W celu skutecznego otrzymywania informacji o pracy wentylatora został opracowany czujnik strumienia powietrza LC 013. Kontroluje on strumień powietrza wytwarzany przez wentylator lub wentylator z filtrem. Czujnik reaguje na powietrze zasysane lub nadmuchiwane i rozpoznaje czy wentylator pracuje a także informuje o konieczności wymiany filtra, jeśli ten ze względu na zabrudzenie nie przepuszcza powietrza. Może być montowany samodzielnie na kratce ochronnej wentylatora lub dostarczany wraz z nią. Czujnik strumienia powietrza LC 013 stanowi alternatywę dla drogich elektronicznych układów nadzoru i charakteryzuje się prostą konstrukcją mechaniczną.

Czujnik strumienia powietrza LC 013

Czujnik LC 013 stanowi alternatywę dla drogich elektronicznych układów

Wentylator 550m3/h z zabudowanym czujnikiem przepływu powietrza

 









Szczelność i ekranowanie

Standardowa klasa ochrony IP dla serii FF 018 wynosi IP54 (wkład filtracyjny G4 - średnio 94% skuteczności oczyszczania). Podwyższenie ochrony do IP55 uzyskuje się przez zastosowanie wkładu filtracyjnego F5 (średnio 98% skuteczności oczyszczania powietrza). Korpusy wentylatorów zostały wykonane z tworzywa sztucznego samo gasnącego według UL94 V-0 i odpornego na temperatury od -40oC do +50oC. Wszystkie wentylatory i kratki wentylujące z rodziny FF 018 dostępne są także w wykonaniu z ekranem EMC. Właściwe połączenie pomiędzy wentylatorem filtrującym a obudową rozdzielni zostało zrealizowane dzięki metalowej warstwie napylonej na korpus i specjalnej ramce przewodzącej. Dla innych napięć zasilania niż standardowe, przygotowano rozwiązania zasilane napięciem DC 24 i 48V a także 120 V, 60 Hz.


Wentylatory dachowe i moduły 19-calowe
W ofercie firmy STEGO znajdują się także wentylatory dachowe RFF 018. Urządzenie to posiadające wydajność 350 m3/h zasysa powietrze poprzez kratki wentylacyjne umieszczone na dole rozdzielni i po dokonaniu wymiany ciepła usuwa je przez dach na zewnątrz. Do wentylacji pasywnej nadaje się dachowa kratka wentylacyjna nie zajmująca miejsca wewnątrz szafy rozdzielczej. Wysokowydajny 19-calowy moduł wentylacyjny serii LE 019 służy do utrzymywania właściwej temperatury i wymuszania cyrkulacji powietrza w szafach i obudowach 19-calowych. Poprawia konwekcję własną powierzchni wewnętrznej szafy i zapobiega tworzeniu się ognisk podwyższonej temperatury. W programie produkcji znajdują się moduły 3-, 6- i 9-wentylatorowe z termostatem lub bez. Możliwy jest także monitoring pracy za pomocą czujnika przepływu powietrza LC 013.

 

Wentylator dachowy RFF 018 

Panel wentylacyjny LE 019

Wentylator FF018 z zewnętrzną kratką odporną na udary (antywandal)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ofercie firmy STEGO znajduje się także nowy wentylator dwubiegowy FF 018 o wydajności 2 x 150 m3/h. Posiadając cztery, podłączone po dwa w dwie sekcje chłodzące wentylatory, układ ten pozwala na niezależne załączanie sekcji w innych temperaturach, poprzez sterowanie termostatami podwójnymi FTD 011 lub ZR 011. Tworzywo obudowy odporne na udary, charakteryzuje się wysoka odpornością na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Wentylatory z filtrem tego typu stosowane są do chłodzenia szaf rozdzielczych. Przez doprowadzenie z zewnątrz zimnego i odprowadzenie na zewnątrz ciepłego powietrza obniża się temperaturę wnętrza szafy rozdzielczej. Wytworzony w ten sposób strumień powietrza zapobiega powstawaniu ognisk podwyższonej temperatury.

 

Wentylator dwubiegowy FF 018 2 x 150 m3/h nr kat. 01803.0-15

Przykłady połączeń z podwójnym termostatem typu ZR 011 lub dwoma termo

 

Autor:
Piotr Żurek
Źródło:
STEGO
Dodał:
STEGO Polska sp. z o.o.

Czytaj także