Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2015-09-30
Systemy SCADA w przedsiębiorstwach ciepłowniczych

Systemy nadzoru i wizualizacji znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i infrastruktury, gwarantując bezpieczeństwo procesów technologicznych i produkcyjnych. Doskonale sprawdzają się także w zadaniach wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami energetyki cieplnej. Automatyka ciepłowni pozwala poprawić sprawność procesów spalania, a jednocześnie znacząco ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Sprawny system sterowania w połączeniu z wizualizacją i nadzorem może także znacząco poprawić efektywność ekonomiczną przedsiębiorstwa.

Oprogramownie_ControlMaestro_Systemy_SCADA_logo.jpg

Modułowość i skalowalność


Jedną z ważniejszych cech nowoczesnych systemów SCADA jest ich skalowalność, która oznacza możliwość rozbudowy instalacji wraz z rozwojem potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki skalowalności systemy SCADA mogą być wykorzystywane zarówno przez małe zakłady, jak i rozległe i rozbudowane przedsiębiorstwa. Zazwyczaj środowiska te można rozbudowywać w sposób modułowy, dodając odpowiednie elementy wraz ze wzrostem zapotrzebowania. Otwartość i modułowość oprogramowania pozwala także na jego rozbudowę i dokonywanie modyfikacji w momencie, gdy zmieniają się przepisy prawne lub wymagania środowiskowe.


Zgrany duet: automatyka i rozwiązania IT


Aby w efektywny sposób optymalizować procesy technologiczne konieczna jest współpraca instalacji automatyki z zakładowymi systemami IT. Analiza i przetwarzanie danych zbieranych ze wszystkich procesów technologicznych, ich udostępnianie i raportowanie mogą zwielokrotnić efekty działania systemów sterowania i wizualizacji. Odpowiedzialne podejście do automatyzacji systemów ciepłowniczych wymaga ciągłego zbierania danych ze wszystkich etapów ‒ tak produkcji, jak i dystrybucji ciepła. Wymaga to m.in. zastosowania oprogramowania, które pozwoli na wizualizację procesów technologicznych, gromadzenie danych w czasie rzeczywistym, ich analizę, przetwarzanie i udostępnianie. Najlepszym rozszerzeniem systemu wizualizacji jest baza danych, która gromadzi dane wykorzystywane następnie do analizy przez menedżerów, technologów i automatyków. Do zgromadzonych danych mogą mieć dostęp także użytkownicy bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy informatycznej, za pomocą standardowych aplikacji biurowych. Dzięki temu mogą m.in. na swoje potrzeby tworzyć raporty, analizować zachodzące procesy, udostępniać i generować raporty w wewnętrznych sieciach informatycznych.


SCADA dla ciepłownictwa

 

Energetyka_cieplna_SABUR.jpg

Zastosowanie systemów SCADA w zarządzaniu produkcją i dystrybucją ciepła zapewnia pełną kontrolę nad procesami technologicznymi, ułatwia ich obsługę i kontrolę. Aplikacja wizualizacyjna nowoczesnego systemu SCADA pozwala na graficzne odwzorowanie procesów spalania i wizualizację stanów poszczególnych układów, a także całej sieci ciepłowniczej. Umożliwia bieżące śledzenie pracy wszystkich obiektów włączonych do systemu i informowanie o stanach alarmowych oraz innych istotnych zdarzeniach; pozwala także na oddziaływanie na przebieg procesów technologicznych poprzez sterowanie wybranymi układami. System SCADA umożliwia również zbieranie i archiwizację wybranych danych, a także tworzenie zestawień, raportów, wykresów i trendów. Dzięki wymienionym funkcjonalnościom znacznie usprawnia pracę całego przedsiębiorstwa ciepłowniczego.

 

Autor:
SABUR Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.