Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-06-19
Swoboda ruchów i wygoda w każdych warunkach: jaka odzież sprawdzi się w pracy inżyniera?

inzynier-ubrany-w-kask-kombinezon-i-rekawice-ochronne.jpeg

Inżynier nie pracuje tylko za biurkiem. Przeciwnie, często swoje obowiązki wykonywać musi na terenie zakładu produkcyjnego, budowy lub innej inwestycji, gdzie panować mogą szkodliwe dla zdrowia, a nawet niebezpieczne warunki. Potrzebuje zatem wysokiej jakości odzieży roboczej.

 

Ubrania robocze pełnią bardzo ważną funkcję w zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinny więc być przede wszystkim wytrzymałe, praktyczne oraz komfortowe. Jedną z głównych ich ról pozostaje zapewnienie pracownikom maksymalnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa - zadanie to wypełnia również obuwie robocze, a także inne akcesoria. Oczywiście, odzież robocza musi być dostosowana do środowiska pracy i wymogów branży oraz spełniać wszelkie normy BHP.

 

Ubrania robocze dla inżyniera - czym powinna się odznaczać

Funkcją ubioru roboczego i ochronnego jest przede wszystkim zapobieganie zniszczeniu własnej odzieży pracownika, jak również osłona jego ciała przed zabrudzeniami oraz czynnikami szkodliwymi, które panują w miejscu pracy. Ubrania te muszą też zapewnić wygodę i praktyczność - co jest szczególnie ważne na stanowisku inżynieryjnym. Cele te osiąga się dzięki odpowiednim materiałom oraz krojowi.

Materiały, z jakich uszyte są ubrania robocze dla inżyniera, powinny być odporne na uszkodzenia, zużycie i zabrudzenia, ale też przyjemne w dotyku i lekkie. Praca musi być nie tylko bezpieczna, ale też komfortowa, niezależnie od warunków: temperatury, wilgotności, substancji chemicznych obecnych oraz biologicznych w miejscu pracy, itd. W przypadku branż związanych z elektryką i energetyką odzież robocza powinna odznaczać się właściwościami antyelektrostatycznymi - zapobiega wówczas porażeniom przez wyładowania elektrostatyczne - oraz trudnopalnym - chroni przed poparzeniami.

Inżynierowi potrzeba jest też swoboda ruchów, dlatego przeznaczone dla niego ubrania powinny być dopasowane do sylwetki, aby nie powodowały otarć ani innych podrażnień, a zarazem pozostawiające określony luz. Bardzo ważnym elementem wyposażenia takiej odzieży są liczne kieszenie, znajdujące się w dogodnych miejscach. Dzięki nim inżynier może rozmieścić potrzebne mu w pracy urządzenia, narzędzia, inne akcesoria czy przedmioty bez ryzyka pogubienia ich.

Naturalnie, wybierać należy odzież certyfikowaną, spełniającą normy jakościowe oraz wymogi BHP.

 

inzynier-w-kasku-i-kamizelce-odblaskowej-w-pracy.jpeg

Trzewiki robocze dla inżyniera - bezpieczeństwo i wygodna nóg

Ogromnie istotnym elementem każdego zestawu odzieży roboczej jest obuwie, naturalnie dostosowane do warunków w miejscu pracy i wymogów danej branży. Świetną opcją dla inżynierów są trzewiki robocze. Ich konstrukcja sięga za kostkę, zapewniając wygodę, stabilność oraz wyższy poziom ochrony. Ten typ obuwia doskonale sprawdza się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy niskie temperatury i nieustające opady śniegu i deszczu skutecznie przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków służbowych, ale może być oczywiście wykorzystywane w różnorodnych pracach przez cały rok.

Wielką zaletę trzewików roboczych stanowi to, że za sprawą różnorodności modelowej świetnie sprawdzają się one w praktycznie każdej branży. Poszczególne modele trzewików charakteryzują się między innymi wodoodpornością, antystatycznością, oddychającą powłoką i wyściółką, antypoślizgową podeszwą i specjalną ochronną wykonaną z metalu, aluminium bądź kompozytu.

 

trzewiki-robocze-na-stopie-w-pracy.jpeg

Buty dla inżyniera powinny zapewniać dodatkową ochronę przed iskrami, ogniem, gorącym asfaltem oraz innymi czynnikami stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia i życia. 

Oczywiście, trzewiki robocze powinny być dostosowane do wymogów określonej branży. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj: https://dawpol-bhp.pl/module/ets_blog/blog?id_post=19.

 

Źródło:
dawpol-bhp.pl

Czytaj także