empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-06-28
Rozwiązania czujnikowe do pojazdów terenowych

Rozwiązania czujników ElastiSense

Pojazdy terenowe, to maszyny zwykle używane w budownictwie, górnictwie, rolnictwie, leśnictwie, wojsku i transporcie. Wózki widłowe, ciągniki, koparko-ładowarki, dźwigi, spycharki, pociągi i cysterny to tylko kilka przykładów. Niezależnie od zastosowania, pojazdy terenowe mają dwa kluczowe i sprzeczne wymagania

i) muszą działać w najtrudniejszych warunkach oraz
ii) powinny powodować minimalne awarie, które mogą skutkować kosztownymi przestojami lub nawet zagrażać życiu, np. w zastosowaniach wojskowych.

Aby sprostać tak trudnym wymaganiom, monitoring, konserwacja predykcyjna i automatyzacja stają się coraz ważniejszą częścią pojazdów, które w naturalny sposób wymagają czujników. Hydraulika, zawieszenie lub inne ruchome części to świetne przykłady funkcji, które można skutecznie monitorować za pomocą czujników.

Skuteczne monitorowanie, konserwacja predykcyjna i automatyzacja pojazdów terenowych wymagają czujników, które mogą dostarczać precyzyjnych danych, są w stanie wytrzymać trudne warunki eksploatacji, a jednocześnie są konkurencyjne pod względem kosztów.

Rynki dzierżawionych maszyn i teleoperacji w tej dziedzinie szybko się rozwijają i oba wymagają czujników, które ułatwią obsługę maszyn lub umożliwią w pełni zdalne sterowanie.

Temperatura, ciśnienie, siła, obrót i przemieszczenie to pięć najważniejszych parametrów, które należy monitorować w pojeździe terenowym. Wśród tych parametrów przemieszczenie pozostaje najtrudniejszym do zmierzenia parametrem, ponieważ wymaga przymocowania czujnika do najbardziej agresywnych części pojazdu, w których występują wstrząsy, wibracje i niewspółosiowość.

Wybór czujników przemieszczenia był historycznie ograniczony do czujników bezkontaktowych (magnetycznych, pojemnościowych lub ultradźwiękowych) lub czujników tłokowych, takich jak LVDT, potencjometry i enkodery liniowe. Czujniki bezdotykowe są solidne, ale do działania wymagają linii lokalizacji i czystego środowiska, co ogranicza ich zastosowanie w pojazdach terenowych. Czujniki tłokowe są bardzo wrażliwe na wstrząsy, przeciążenia i niewspółosiowość ze względu na ich wymaganą konstrukcję.

Skuteczne rozwiązanie czujnika przemieszczenia do pojazdów terenowych stanowiło zatem historycznie wyzwanie – aż do teraz!

Nasze czujniki umożliwiają producentom i użytkownikom końcowym pojazdów terenowych skuteczne wprowadzenie monitorowania i konserwacji predykcyjnej w celu zwiększenia niezawodności i trwałości tych pojazdów.

DS-Series.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji na DM-SENSORS

Autor:
DM-Sensors
Źródło:
ElastiSense
Dodał:
DM-SENSORS