Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-09-11
Oszczędzanie na rachunkach za prąd- ile można zyskać zmieniając sprzedawcę energii?

Każde gospodarstwo domowe szuka oszczędności, jest to związane ze wciąż rosnącymi cenami mediów, żywności czy podatków. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na znalezienie oszczędności jest zmiana taryfy prądu. Z energii elektrycznej nie da się nie korzystać, co prawda zmniejszanie jej zużycia także może wpłynąć na zmniejszenie rachunków, jednak wysokie ceny sprawia, że koniec końców, zapłacimy podobną kwotę. Dlatego najlepszym sposobem jest sprawdzenie, którzy sprzedawcy energii w Polsce oferują najkorzystniejsze taryfy i oferty.

Jak znaleźć sprzedawcę energii?
Często wydaje się nam, że dostawca energii, którego mamy jest monopolistą na danym terenie. Z jego usług korzystamy my, nasi sąsiedzi i rodziny w kilku budynkach obok. Nic bardziej mylnego. Dostawcę energii zmienić możemy w każdym momencie i na dowolnego, który świadczy usługi w naszej części Polski. Nie zapominajmy bowiem, że poza ogólnokrajowymi dostawcami istnieją także lokali. Podczas wybierania sprzedawcy należy zapoznać się bardzo dokładnie z wszystkimi szczegółami zapisanymi w ofercie. Istotne jest nie tylko to jakie ceny proponuje dana firma, ale także to, czy istnieją w niej godziny szczytu, godziny nocne. To także jest w dużym stopniu uzależnione od trybu życia i preferencji, bowiem może się okazać, że właśnie nocna taryfa będzie dla nas najbardziej atrakcyjna i z niej będziemy chcieli korzystać.


Kalkulator zużycia energii – jak z niego korzystać?
Niektórzy sprzedawcy oferują na swoich stronach kalkulator zużycia energii. Jest to program, w którym podajemy szczegółowe dane na temat naszego zużycia prądu. Ile nas miesięcznie kosztuje, ile zużywamy, ile osób korzysta, w jakich godzinach. Kalkulator ten pozwala nam w bardzo precyzyjny sposób dookreślić to, ile możemy zaoszczędzić dzięki przejściu na inną taryfę. Najtańsza oferta na prąd to właśnie to, czego większość z nas poszukuje. Dlatego warto skorzystać z takich urządzeń na stronach kilku różnych producentów po to, by sprawdzić, który z nich rzeczywiście ma dla nas najlepsze i najkorzystniejsze propozycje.

Dostępne są również ogólne kalkulatory cen prądu, gdzie wybierając sprzedawcę prądu można porównywać ceny energii.

Dlaczego różni sprzedawcy energii mają różne ceny?
Wydawać by się mogło, że ceny prądu nie powinny być od siebie aż tak różne, jak to niejednokrotnie bywa spektrum cen prądu jest bardzo rozległe. Podane różnice te wynikają z wielu aspektów. Na ostateczną cenę energii składa się bowiem:
• opłata abonamentowa
• opłata przejściowa
• składnik stałej stawki sieciowej
• składnik zmiennej stawki sieciowej
• stawka jakościowa.

To właśnie na opłacie abonamentowej, czyli marży, jaką nakłada na nas dostawca, możemy najwięcej zaoszczędzić oraz na stawkach jakościowych i przejściowych opłatach. Warto zatem poszukać informacji na temat sprzedawcy energii, który nas interesuje i sprawdzić dokładnie jakie proponuje opłaty za poszczególne parametry wchodzące w skład rachunku. Informacje takie znaleźć możemy także na forach i wśród ludzi, którzy korzystają już z usług danego sprzedawcy, tym bardziej, że ofert jest bardzo wiele.

Autor:
Po Prostu Energia S.A.
Źródło:
Linkhouse