Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Ogólne pytania dotyczące produktów Thornton

Jaka jest różnica między powtarzalnością a dokładnością?

Powtarzalność to bliskość lub spójność sekwencji pomiarów dokonanych przy stałych parametrach. Dokładność to bliskość pomiarów w stosunku do przyjętego wzorca, często wyrażana jako niedokładność lub błąd. Wysoka dokładność wymaga wysokiej powtarzalności. Jednakże należy pamiętać, że powtarzalne pomiary mogą zawierać poważne błędy, a przy tym być spójne.

Jaka jest dokładność systemowa mojego urządzenia?

Dokładność systemowa to zwykle suma błędów z poszczególnych elementów, najczęściej miernika i czujnika.

  • Przewodność – Dokładność wynosi zwykle +/-0,3% odczytu dla przetworników serii 770 i +/-0,5% dla przetworników serii 200. Dokładność czujnika przewodności wynosi zwykle +/-1% odczytu.
  • pH – Dokładność pH przetwornika wynosi zwykle +/-0,02 pH. Czujniki pH kalibrowane są na miejscu, więc dokładność kalibracji zależy od tolerancji roztworów buforowych stosowanych do kalibracji. Jednakże rzeczywista dokładność pomiaru w procesie zależy w bardzo dużym stopniu od danego zastosowania i może wahać się w zakresie od +/-0,1 do +/-1 pH w zależności od składu, temperatury, ciśnienia, zanieczyszczenia czujnika itp.

Czy 200CR (lub inny model) dostępny jest w wersji iskrobezpiecznej lub przeciwwybuchowej, które spełniają wymogi strefy klasy I, dział 1?

Produkty Thornton stosowane są zwykle w strefach bezpiecznych przy uzdatnianiu wody. Zdarzają się jednak przypadki instalacji w strefach Ex. Jeden z użytkowników zainstalował miernik 200CR w przeciwwybuchowej skrzynce z prowadzącym do czujnika przewodem z końcówką z gwintem NPT.

Inni korzystali z urządzeń 200CR z osłonami iskrobezpiecznymi. Zwykle wymagane są dwie, jedna dla sygnału przewodności (AC) i jedna dla sygnału temperatury (DC). W celu kompensacji oporu osłony wymagana jest przy uruchomieniu kalibracja temperatury w miejscu pracy. Jako że czujniki przewodności składają się z prostych styków elektrodowych i 1000-omowego RTD, kwalifikują się jako urządzenia proste i nie wymagają specjalnych zezwoleń.

Ponieważ różni użytkownicy mają różne preferencje co do marki osłon, nie zalecamy konkretnych osłon. Urządzenia 200pH nie mogą być stosowane z osłonami iskrobezpiecznymi z racji niekompatybilnego uziemienia.

Strefa klasy I, dział 2 nie wymagają zabezpieczeń przeciwwybuchowych ani osłon iskrobezpiecznych, choć mogą one być stosowane. Wymogi działu 2 można spełnić, stosując urządzenia iskrobezpieczne: urządzeniem, które nie posiada elementów o wysokiej temperaturze ani otwartych styków, które przy normalnej pracy mogą iskrzyć i stwarzać ryzyko zapłonu gazów łatwopalnych. Czujniki przewodności i pH firmy Thornton mają niski pobór mocy i można je uznać za iskrobezpieczne, choć nie posiadają w tym względzie oceny niezależnej agencji.

Co oznaczają wyświetlane gwiazdki (*) na moim urządzeniu serii 770 lub 200?

Gwiazdki są wskaźnikiem błędu czujnika lub pomiaru. Oznacza to, że pomiar jest poza zakresem, czego przyczyną może być: nieprawidłowe połączenie czujnika, brak próbki, zbyt wysoka lub zbyt niska przewodność/oporność próbki, awaria czujnika itp. Należy także sprawdzić pomiar temperatury. Jeśli pomiar temperatury wyświetla gwiazdki sygnalizujące problem z tym pomiarem, każdy inny pomiar uwzględniający temperaturę także wyświetli gwiazdki, nawet jeśli inne parametry są prawidłowe.

Czytaj także