empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
Powrót do listy artykułów INFORMACJA ARCHIWALNA
Aktualizowany: 2018-12-13
INŻYNIER 4.0 MA SWOJE ŚWIĘTO W KALENDARZU

Matematycy, dzieci, boty, programiści i liczba Pi – dedykowane im dni funkcjonują już w kalendarzu oryginalnych świąt. A co ze specjalistami w zakresie projektowania systemów IT, big data oraz przetwarzania danych? Co z ekspertami automatyzującymi pracę linii produkcyjnych, a także koordynatorami działań robotów? Firma ASTOR otwarcie docenia ich rolę i ogłasza 14 grudnia Dniem Inżyniera 4.0.


– Datę świętowania Dnia Inżyniera 4.0 wybraliśmy nieprzypadkowo. 14 grudnia dla nas jako firmy oraz dla mnie osobiście jest szczególnym momentem w roku. To właśnie tego dnia w 1987 r. powołaliśmy do życia spółkę, która dała początek ASTOR-owi. Od tamtej chwili inwestujemy w wiedzę i rozwój, gdyż wierzymy, że to one napędzają biznes i gospodarkę, dając też przepustkę do budowy silnej pozycji kraju na arenie międzynarodowej. Tym przekonaniem dzielimy się z naszymi pracownikami, partnerami, jak i studentami, z którymi spotykamy się na uczelniach. Staramy się „zarażać" ich naszą pasją do rozwoju. Mamy ambicję, żeby polscy inżynierowie mieli reputację najlepszych na świecie i dlatego gorąco zachęcamy ich do przekraczania własnych ograniczeń i do doskonalenia się – mówi Stefan Życzkowski, prezes zarządu ASTOR.


Ogłoszenie Dnia Inżyniera 4.0 to symboliczny ukłon w stronę specjalistów, którzy na co dzień pracują w warunkach dokonującej się rewolucji technologicznej oraz systematycznego wprowadzania założeń Przemysłu 4.0. Nowe święto jest także odpowiedzią na obserwowane coraz większe zainteresowanie samorozwojem i chęcią poszerzania zawodowych (i nie tylko) horyzontów. Eksperci ASTOR zauważają w tym trendzie dużą szansę dla inżynierów, przekonując ich, że rozwój to najważniejsza determinanta sukcesu zawodowego, a także doskonalenia człowieka jako jednostki.


– Koniec roku to czas podsumowań. To też dobry moment na to, by zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym, czego nauczyłem się w mijających miesiącach. Czy poznałem jakieś nowe obszary wiedzy, a może podszlifowałem posiadane umiejętności. Warto, aby takie pytania zadał sobie każdy z nas. Tym bardziej inżynierowie, którzy pracują w niezwykle dynamicznie zmieniającym się środowisku, dostarczającym wielu wyzwań. By im sprostać, a zarazem patrzeć w przyszłość i projektować innowacyjne rozwiązania, konieczny jest rozwój. To priorytet i najcenniejszy prezent, jaki mogą sobie podarować inżynierowie – komentuje Jarosław Gracel, członek zarządu operacyjnego ASTOR, automatyk i robotyk, współautor koncepcji „Inżynier 4.0".


Wdrożenie koncepcji Przemysłu 4.0 nie jest możliwe bez ludzi. Stawiając ich w centrum zainteresowań, firma ASTOR opracowała whitepaper „Inżynierowie Przemysłu 4.0. [Nie]gotowi do zmian?". Dokument prezentuje m.in. wyniki badania podejmującego zagadnienie: czy polskie firmy rozwijają kompetencje inżynierów? Szeroko scharakteryzowana została sylwetka Inżyniera 4.0 – jego kompetencje miękkie, biznesowe, a także nowe zawody, które czekają na niego na rynku pracy. Z materiałem można zapoznać się pod adresem: https://www.astor.com.pl/industry4/