Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-05-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-05-17
PGNiG kupiło od JSW Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
PGNiG Termika za przejęcie PEC zapłaci 190,4 mln zł
PGNiG Termika za przejęcie PEC zapłaci 190,4 mln zł

PGNiG Termika przejmie za ponad 190 mln zł Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Jastrzębia-Zdroju. Ponadto firma złożyła ofertę kupna akcji będącej częścią Grupy JSW Spółki Energetycznej „Jastrzębie", do której należał PEC.

"Chcemy przyspieszyć restrukturyzację Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Do końca czerwca JSW musi podpisać porozumienie z bankami i spełnić pewne wymagania, które gwarantują jej skuteczną restrukturyzację. Jednym z nich jest uzyskanie dodatkowych środków. Jest to możliwe wyłącznie przez sprzedaż mienia niezwiązanego z wydobyciem węgla. Sprzedaż PEC-u jest w tej dziedzinie pierwszym poważnym krokiem. Cieszę się, że kupującym jest PGNiG Termika, ponieważ ta spółka rozwija bardzo dynamicznie sektor ciepłowniczy i skutecznie go modernizuje."

"To wydarzenie - komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGNiG Termika - jest bardzo ważne dla PGNiG Termika. Dzięki niemu otwiera się dla nas możliwość funkcjonowania na nowych rynkach, na rynku Górnego Śląska, który jest bardzo perspektywiczny. Pozyskanie PEC Jastrzębie to nabycie 14 ciepłowni w tym regionie. Widzimy tam możliwości dalszej budowy wartości PEC Jastrzębie, a dzięki temu budowy wartości Termiki."

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarcza ciepło głównie na potrzeby przemysłu, co uniezależnia ją od warunków pogodowych. PGNiG Termika do tej pory działał głównie na rynku warszawskim, zyskownym, ale skierowanym do klienta detalicznego, a więc podatnym na sezonowość.

Dla PGNiG ważne jest również nabycie od JSW Spółki Energetycznej „Jastrzębie" (SEJ), czyli dotychczasowego właściciela PEC. SEJ dostarcza do PEC 60% wytwarzanego przez siebie ciepła (0,9 PJ energii cieplnej rocznie). Zajmuje się także obsługą kopalń JSW.

"Z biznesowego punktu widzenia jest to niezwykle istotna transakcja - mówi mówi Tomasz Gawlik, prezes JSW. Środki, które wpłyną do SEJ-u ze sprzedaży PEC-u pozwolą na realizację naszej kluczowej inwestycji, czyli budowy kotła fluidalnego, który od 2017 będzie źródłem produkcji ciepła, dla PEC-u Jastrzębie, to jest 100-tys. miasta, jak również dla naszych kopalń."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
money.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • zorientowany

    2016-06-02 13:46

    Zdaje się, że Prezes nie wie co kupił. PEC nie dostarcza ciepła dla przemysłu i ma tylko 3 ciepłownie, reszta to malutkie kotłowienki

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także